כולנו יודעים שיתר לחץ דם הוא “רוצח שקט”, וחשוב לטפל בו ולאזן אותו. מחקר חדש בדק מהי הדרך התרופתית האפקטיבית ביותר לכך

מאת: רועי שני

יתר לחץ דם ידוע כגורם סיכון מרכזי למחלות לב ולשבץ. בשוק קיימות מספר תרופות להורדת לחץ דם, והמדענים חלוקים בדעתם בנוגע לאיזו תרופה היא היעילה ביותר. שני מחקרי אנליזה חדשים ניסו ליישב מחלוקת מדעית זו.

ממצאי שתי האנליזות, אשר הוצגו לאחרונה בכינוס השנתי של איגוד לחץ הדם האמריקאי, עולה כי בנוגע למניעת התקפי לב – כל התרופות להורדת לחץ דם יעילות, פרט לתרופות המבוססות על חסימת קולטני הורמון אנגיוטנסין (ARBs) שכנראה לא נחקרו דיין בכדי לאשר את יעילותן.

באשר לשבץ – ממחקרי האנליזות עולה כי כל התכשירים להורדת לחץ דם הוכחו כיעילים בהשוואה למטופלים שנטלו פלסבו (תרופת דמה).

יחד עם זאת, החוקרים קובעים כי תרופות משתנות (שגורמות למתן שתן בתכיפות גבוהה יותר), ARBs או חוסמי תעלות סידן הוכחו כיעילות יותר באופן משמעותי – בהשוואה לתרופות המבוססות על חוסמי בטא ומעכבי ACE.

“רופאים ומטופלים יכולים להיות בטוחים, בהתבסס על בחינה יסודית של הספרות המקצועית הענפה בשני מחקרי אנליזה שונים – כי תרופות להורדת לחץ דם בפירוש מצמצמות את הסיכון למחלות לב ולשבץ”, אמר פרופ’ וויליאם ג’י אליוט מהקולג’ לרפואה “Rush” שבשיקגו.

אך לא כל המומחים בתחום מסכימים כי אנליזות אלו אכן מיישבות את המחלוקת. “אנליזות אלו בחנו מחקרים באופן רנדומלי במטרה למצוא עדיפות יחסית של תרופה זו או אחרת להורדת לחץ דם בכדי לצמצם את הסיכון למחלות לב ולשבץ”, ציין פרופ’ גרג פונראו מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג’לס (UCLA).

לדבריו, “במחקרים הנוכחיים לא נלקחו בחשבון שיטות מתן הטיפול השונות, ולכן אין באמת אפשרות לגבש מסקנות מוצקות”.

“הרבה יותר חשוב יותר לאזן את לחץ הדם של המטופלים על ידי הנחלה של עקרונות המשלבים אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה ופעילות ספורטיבית באופן קבוע, יחד עם תרופות להורדת לחץ דם, מאשר לחקור איזו תרופה להורדת לחץ דם יותר כדאי לקחת”, הוא מסייג.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.