לרגל האביב: ניקיון פנימי מתחיל מניקיון חיצוני

מאת: צוות שחל

תקופת החגים והאביב מאופיינת בהתחדשות ובהתרעננות לקראת השמש שמבצבצת והחום שמקיף אותנו מכל עבר. אבל איך עושים סדר ואיך עושים ניקיונות כמו שצריך מבלי להשקיע את כל הזמן ומבלי לשקוע לגל של ייאוש? ואם כבר עושים סדר וניקיונות בבית, למה שלא נעשה קצת סדר וניקיון פנימיים?

הפעם אספנו בשבילכם כמה טיפים לניקיון הבית, אך חשובים לא פחות, כמה טיפים לניקיון הבית הפנימי.. זה שבלעדיו אין ניקיון ואין סדר. הרי הבית הפנימי הוא לב ליבו של הבית, הרי הוא ה”אני העצמי” שלכם, וכשמנקים היטב את הבית הפנימי, חווים חירות חדשה, שמחה ותחושת “אני” שלם יותר.

אבל מהיכן מתחילים לנקות את הבית הפנימי?

 • בוחרים יעדים תחילה – הצבת יעדים הינה עניין אישי ולכל אחד יש את יעדיו שלו למשל: “הפסח הזה אני מנקה את… יש כאלה שעליהם לנקות מחשבות שליליות, פחד, תלות וכל מחשבה מגבילה שיוצרת עבדות פנימית ואינה מאפשרת התחדשות. נכון שניקיון הבית הפנימי היא משימת חיים, ובכל זאת כדאי להתחיל מתי שהוא, אז למה שלא בפסח?
 • מנקים את כוח המחשבה – חוק המשיכה אומר שדומה מושך דומה, ולכן מחשבה שלילית ומגבילה, מושכת אליה מחשבות דומות נוספות. למשל כשחושבים על משהו שמסב חוסר שביעות רצון, יש פחות שמחת חיים, תנוחות הגוף משתופפות והכל נראה כל כך גרוע וחמור שזה גורר עוד ועוד מחשבות שליליות ומנמיכות. באותו האופן כדאי לנקות את המחשבות השליליות ובמקומן לחשוב על מה שכן רוצים. כלומר להפעיל את עיקרון המשיכה שיכניס לחייכם את מה שאתם מייחלים לעצמכם.
 • עושים את מה שאוהבים – האושר הוא פשוט עבור מי שנמצא בתדר אנרגטי אוהב. חשבו מה אתם אוהבים באמת לעשות והתכווננו לעשות אותו. ריכוז של כוחות נפש ואנרגיה בעיסוק שאוהבים, מזרים שפע לחיים, ועוזר לכל הרצונות להתמלא.
 • מנקים את הגוף גם מבפנים – לניקיון פיסיולוגי פנימי, יש השפעה על תחושת ניקיון והתחדשות מנטאליים. חשוב לתת לגוף שלנו את האפשרות לסלק חומרי פסולת מצטברים ובמקומם להכניס לגוף רכיבי בנייה מזינים ותומכים. זה הזמן לאכול בריא יותר, מזין יותר, ולתת לגוף שעות שינה, פעילות גופנית וכל מה שהוא זקוק כדי לתפקד ברמה המיטבית.
ועכשיו כשהבית הפנימי מאורגן, יש הרבה יותר כוחות לטפל בניקוי הבית החיצוני:

איך מנקים משטחים קשים ופינות חסרות נגישות? מכירים את המקומות האלה בבית שאנחנו דוחים את הניקיון שלהם, ואז מבזבזים עליהם זמן ומאמץ מיותרים? אז זהו, שלא ממש חייבים להשקיע כל כך הרבה. הנה כמה דוגמאות:

 • ניקוי מסילות חלון – כדי לעשות פעולה זו, בלי מאמץ מיותר, יש לפזר סודה לשתייה על מסילת החלון, ולטפטף מעל טיפות חומץ עד לבעבוע.
  לאחר כדקה מומלץ “להעביר” מברשת שיניים ישנה ולשפוך קצת מים חמים כדי לשטוף את שאריות הלכלוך והמסילה כמו חדשה.
 • צחצוח מגירת נוזל/אבקת הכביסה – למגירה זו, יש נטייה לצבור לכלוך ופטרת.
  כדי שזה לא יקרה מוזגים כוס אקונומיקה לתא אבקת הכביסה ומפעילים את המכונה במצב ריק ובחום גבוה (60-90 מעלות) ואופס הקץ ללכלוך ולריחות לא נעימים.
  כדאי לעשות זאת בהשגחה ולוודא שלא נוזל קצף.
 • העלמת כתמי צבע על רהיטי עץ – יש ילדים ונכדים (של אחרים כמובן) שטועים לחשוב שהרהיט
  הוא דף הציור. הידעתם שניתן להעלים כתמים מרהיטי עץ עם משחת שיניים?
  פשוט מורחים קצת משחה על הכתם ומשפשפים עם מטלית יבשה.
 • ניקוי פנים תנור – הפסח הזה אתם מוותרים על הקרצוף ועל המאמץ, פשוט הניחו בתנור הקר
  (היכן שמונחת העוגה בדרך כלל) קערה עם חצי כוס אקונומיקה המכילה אמוניה, סגרו את הדלת והשאירו למשך הלילה. בבוקר תתפלאו לגלות שניגוב קל מנקה כאילו לא היה דבוק שם מעולם דבר.

לסיכום: אם אתם אוהבים את התחושה הרעננה והחמימה שמביא איתו האביב, לכו על ניקיון אמיתי ולא על בערך. פרגנו לעצמכם גם בעזרה בניקיון, והשנה תשקיעו קצת יותר במחשבה ועבודה במה שבאמת חשוב לנקות: את עצמכם. 

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.