הקשר בין סוכרת למחלות לב, ובעיקר לסוג המכונה מחלות לב איסכמיות, מוכר וברור.
סוכרת היא מחלה של כלי דם. היא גורמת לפגיעה מסיבית בכלי דם קטנים וגדולים באיברים שונים, ביניהם: עיניים, מוח, כליות, גפיים ולב.

הכותבת הינה: דר’ מיכל גולובנר, מנהלת רפואית של שחל רפואת העתיד golovner@shahal.co.il

גם מחלת לב איסכמית היא מחלה של כלי דם. במחלת לב איסכמית כלי הדם של הלב מוצרים ונחסמים. כאשר החסימה בכלי דם מסוים היא מוחלטת – מתרחש התקף לב.
הפגיעה הסוכרתית בכלי הדם מחישה ומעצימה את תהליך ההיצרות והחסימה המאפיין את מחלת הלב האיסכמית, ולכן חולי סוכרת מועדים יותר להתקפי לב ולסיבוכיהם. קשה יותר לאבחן התקף לב אצל חולי סכרת אם כן, סוכרת הינה אחד מגורמי הסיכון המשמעותיים להתקף לב, אך בנוסף להיותה גורם סיכון, סוכרת עלולה להוות גם מכשול בתהליך האבחנה של התקף לב.
כאמור, בזמן התקף, מתרחשת חסימה של כלי דם וכתוצאה מכך חסר מוחלט של דם וחמצן לאזור מסוים בלב. הרקמה באותו אזור ניזוקה, והנזק גורם לכאב.
הכאב מתואר לרוב כתחושת לחץ או שרפה מפושטת על פני החזה, ולעיתים קרובות נלווים לו סימנים נוספים כמו בחילות, הקאות, הזעה ועוד.

התקף לב ללא כאב
אצל חולי סוכרת התבטאותו של התקף לב עלולה להיות שונה.
הסיבה – בנוסף לפגיעה בכלי דם המאפיינת את המחלה, גורמת הסוכרת גם לפגיעה במערכת העצבים, עם תסמינים שונים, כולל שינויים בתחושה.
כ- 25% מחולי הסוכרת סובלים מפגיעה במערכת העצבים ושכיחות הפגיעה העצבית עולה ככל שהמחלה ממושכת יותר. כתוצאה משינוי התחושה, עלול החולה הסוכרתי לחוות את התקף הלב באופן לא טיפוסי, לעיתים ללא תחושות ספציפיות בחזה ואף ללא כאב כלל.
לקושי האבחנתי הזה עלולות להיות השלכות קריטיות.
הקרדיולוגיה בת ימנו יודעת לטפל בהתקף לב ע"י פתיחתו של כלי הדם החסום בדרך כימית או מכאנית. תהליך הפתיחה הנ"ל חייב להתבצע במהירות, תוך פרק זמן קצר מתחילת הסימפטומים.
כמובן שתגובה מהירה דורשת זיהוי הסימפטומים ככאלו המעידים על אירוע לבבי, פניה מהירה לשירותי רפואה והגעה מידית לבית החולים.
קצרו את זמני ההחלטה – אל תהססו לפנות לעזרה
המציאות מוכיחה כי בפועל, אנשים בהתקף לב מגיעים לטיפול מאוחר מהנדרש, כאשר העיכוב העיקרי מתרחש בפרק הזמן שמתחילת הסימפטומים ועד לקבלת החלטה לפנות לעזרה רפואית. בארץ, פרק זמן זה בלבד עומד על 2 – 3 שעות בממוצע.
מחקר שביצענו בקרב מנויי שחל מוכיח שמאמצי חינוך והגברת המודעות לסימפטומים ולחשיבות הבדיקה המהירה נושאים פרי, אנו יודעים למשל, כי אצל מנויי שחל זמן החלטה לפנות לעזרה מתקצר ל- 44 דקות בממוצע – הגברת המודעות לצד הנגישות שמעמידה לרשותם יכולת הטלרפואה גורמת למנויינו לפנות אלינו מהר יותר.
אמנם, בשנים האחרונות נעשים מאמצים רבים בעולם לחנך וללמד את הציבור לזהות את הסימפטומים של ההתקף ולהגיב אליהם מהר, ולמרות השקעה זו – זמני התגובה נותרים ארוכים.
לא רק שהזמן הזה ארוך ביותר, מבוזבז וקטלני (במהלכו מתרחשים מירב מקרי התמותה), מסתבר שהוא גם עמיד לשינויים.
כאשר גם הסימפטומים אינם ברורים וההתבטאות של ההתקף אינה קלאסית, כמו אצל חלק מחולי הסוכרת, עלול העיכוב אף להיות ממושך יותר.
חשוב מאד שאנשים הסובלים מסוכרת יהיו ערניים לכל שינוי משמעתי במצבם, גם אם אינו עונה על התיאור הקלאסי של התקף לב, וחשובה מאד האפשרות להתייעץ עם גורם רפואי שמכיר אותם ומודע למחלה הסוכרתית והשפעותיה.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן


להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

תגובות סגורות.