לא על הניקיונות לבדם
הפסח כחג של הזדמנויות ושינוי הרגלים

מאת: הילה יניב

חג הפסח מתקרב ומביא עימו את האביב, את החום המבורך ואת הימים שמתארכים. באוויר ריח של פריחה וניחוח של התחדשות. נכון יש הכנות, ניקיונות והחלטות משפחתיות לקבל. אבל לצד אלה, יש לחג השפעה רוחנית חזקה. אז לכל מי שקורס תחת נטל ההכנות זוהי קריאה לקחת את הבאסה בסבבה, וליהנות מתקופה הקוראת להתעוררות ולהזדמנויות חדשות:

ההזדמנות לניקיון הגוף
חגי ישראל שופעים מזונות עתירי קלוריות. דווקא לקראת החג, או מייד לאחריו, זו הזדמנות נפלאה להעלות מודעות לכל מה שאנו מכניסים לגופנו ולקחת אחריות על כך.
קיימות מגוון סדנאות לניקוי רעלים, ובניגוד למה שחושבים, לא כולן מחייבות אשפוז במחלקת צום מיצים בגליל. למשל בסדנא האורבאנית של פאולה רוזנברג, הנטורופתית וכוהנת הבישול הבריא, מתקיימים 4 מפגשים אצלה בקליניקה, במהלכם היא נותנת ידע, הדרכה וכלים כיצד להפחית, בהדרגה, מאכלים עתירי רעלים תוך החלפתם במזונות בריאים יותר.
פאולה מאמינה ששינוי אמיתי צריך להיעשות במציאות אמיתית (בבית), וראוי להכניסו אט אט לשגרה העמוסה גם אם היא מלאת “רעשי רקע”. באופן מפתיע, לא רק שלא רעבים במהלך הסדנא, אלא שבכל מפגש ממש אוכלים, והרבה, וכדרך אגב, מגלים שהתשוקה למתוקים פוחתת משמעותית, הגוף מקבל תחושת קלילות, והנפש בהירות מחשבתית ושקט.

ההזדמנות לניקיון הנפש
ואם כבר עושים לגוף “ניקיון לפסח”, למה שלא ננקה, על הדרך,
את המחשבות שלנו?
תורת הפסיכולוגיה החיובית, טוענת שנהיה מאושרים יותר, אם נתמקד בנקודות החוזק שלנו יותר מאשר בחולשות, כך נטפח באופן יזום תכונות קיימות כמו אדיבות, מקוריות, הומור, אופטימיות ונדיבות.
דרך מעולה להתחיל בכך היא ע”י כתיבה יום יומית של  5 דברים בעלי משמעות חיובית לנו.
נמצא במחקרים כי אם נעשה זאת באופן יום יומי למשך חודש, נוכל להגיע לרמות גבוהות יותר של שביעות רצון, סיפוק ומשמעות בחיינו.

ההזדמנות לפעול למען חירות אישית 
המוטיב המרכזי של חג הפסח הוא חירות.
במובן של עם מדובר ביציאת האם היהודי מעבדות לחירות, ובמובן הפרטי, חירות אישית עוזרת לאדם לממש את מלוא הפוטנציאל שלו. איך עושים זאת? ע”י כך שנפטרים מהרגלים ישנים אשר גורמים לסבל ואינם מקדמים אותנו, פשוט פוסחים על הרגל שלילי אחד לטובת אימוץ הרגל חיובי במקומו.
זה יכול להיות במישורים פרקטיים או רוחניים למשל: להפסיק לעשן, להתעמל מדי יום, למצוא זמן קבוע ללימוד ולהתפתחות רוחנית, ללמוד לומר לא ואפילו לתרגל  “רק” שהייה בקשר עין עם האנשים שחשובים לנו, כן, כן, בעידן הסלולארי והטאבלט, רובנו שכחנו איך עושים זאת.

הזדמנות לבחון דרך אלו משקפיים אנו מסתכלים על החיים
פסח הוא דוגמא לבחינת האופן שבו אנו מסתכלים על בחירותינו בחיים. במיוחד כשרשימת העבודות ארוכה ומייגעת, קל מאוד להישאב לתחושה של עבדות, אבל בידינו תמיד נמצאת הבחירה כיצד להסתכל על הקיים, האם דרך משקפי ה”עבדות” או דרך משקפי ה”חירות”? אם נבחר את משקפי “העבדות”, סביר להניח שנעבוד קשה, נהיה ממורמרים, נרחם על עצמנו ונגיע לערב החג מותשים ועייפים. אבל תמיד קיימת דרך נוספת, דרך משקפי ה”חירות”. אם נביט דרכן, נבין, שאנחנו בוחרים עד כמה לעבוד ואיך, אנחנו יכולים לבחור לקבל עזרה וממי, וכך נגיע לערב החג פחות טעונים ומלאים אנרגיה. אם נפנים את עיקרון הבחירה גם אחרי החג, הרי שנוכל לקיים חיים מאושרים יותר בכל מצב.

לסיכום: הפסח הזה יכול להיות “עוד חג” אבל יכול להיות הזדמנות אמיתית לשינוי. מתברר שכשמחזיקים בשינוי במשך 30 ימים רצופים, ניתן להשתחרר מאחיזת העבר וליצור נתיב ממשי אל עבר עתיד חדש.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.