עתיד רפואת הלב

הקרדיולוגיה הגיעה בשלשת העשורים האחרונים להישגים משמעותיים בכל תחום: האבחון התפתח בזכות מכשירי אולטראסאונד CT ו MRI, הטיפול בהתקף הלב האקוטי עבר מהפך מטיפול תומך בלבד, לטיפול אקטיבי בו פותחים את העורק החסום בצנתור עם בלון, ניתוחי הלב מוזערו, ומכשירים מושתלים כמו קוצבים, דפיברילטורים או לב מלאכותי הפכו ממכשירים גדולים ומסורבלים שפגמו באיכות החיים, למכשירים זעירים הנישאים ללא קושי.

לסרטון בנושא

לאן פונה הקרדיולוגיה מכאן ?

רפואה אישית יותר – הגנום האנושי מופה כבר, אנו קרבים לעידן בו יהיה לכל אדם, מרגע היוולדו, מעין כרטיס ביקור גנטי. כרטיס גנטי כזה יאפשר רפואה אישית. ניתן יהיה לצפות מראש את המחלות הספציפיות המאיימות עליו ולהיערך מולן בפעילות מונעת מתאימה, ובאופן דומה ניתן יהיה לבצע התאמה אופטימאלית של הטיפול או התרופה הנדרשים.

רפואה מדויקת יותר, בזכות מספר אמצעים טכנולוגיים:

ננו – טכנולוגיה: השימוש בטכנולוגיה ממוזערת, מולקולות ואטומים בודדים, בגודל של אחד חלקי מיליארד המטר. בזכות גודלם המזערי קל להחדיר אותם לכל מקום. כך אפשר לייצר תרופות חכמות. חלקיקים מזעריים טעונים בתרופות, נודדים בזרם הדם, מונחים אל איבר המטרה ורק שם פורקים את מטענם התרופתי .

טיפולים גנטיים: טכניקה בה מחדירים ללב גנים שמשרים הצמחה של כלי דם. כלי הדם הנוצרים מהווים מעין מעקף טבעי לכלי דם חסומים.

טיפולים בתאי גזע: תאי גזע הם תאים צעירים שעדיין לא התמיינו לצורתם הסופית, כלומר, הם יכולים להתפתח לכל רקמה. ניתן להפיק אותם מתאי עובר או מדם חבל הטבור. כיום קיימים גם האמצעים לזהות ולאתר אותם גם בקרב אוכלוסיות תאים בוגרים יותר כמו תאי מוח עצם או תאי דם. יכולתם של תאים אלו להתמיין לכל סוג רקמה מאפשר שימוש בהם כסוג של טלאי. ניתן למשל, להזריק אותם ללב שניזוק מהתקף לב וחלק ממנו כיום זו רקמת צלקת, והם יבנו באזור רקמת שריר חדשה.

רפואה מרחוק – תוחלת החיים העולה יוצרת פלח אוכלוסיה הולך וגדל של אנשים מבוגרים, חלקם סובלים ממחלות כרוניות שונות. עובדה זו בצד העלויות הגבוהות הכרוכות באשפוז בבתי החולים, יביאו למגמה של הגדלת הטיפול בקהילה ובבית, והפיכת בתי החולים למרכזי חירום בלבד. יעשה ניסיון להשאיר את המטופל בביתו תוך שימוש באמצעי תקשורת מתקדמים כמו טלה-רפואה ואינטרנט אשר יאפשרו העברת המידע הרפואי מכל מקום לכל מקום ובכל זמן.

רפואה אישית יותר, מדויקת יותר שאינה מנתקת את האדם מסביבתו – היא רפואה טובה יותר, והעתיד, לפחות בתחום הקרדיולוגיה, נושא עמו בשורות אופטימיות.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.