מרעננים את הבית בצמחייה לקראת חג שבועות

מאת: הילה יניב

בקרוב יחול חג שבועות המכונה גם יום הביכורים, זהו החג השני מבין שלוש הרגלים. מנהגים רבים נקשרו בחג זה, חלקם מוכרים יותר וחלקם פחות למשל טנא הביכורים כתזכורת לשבעת המינים, “תיקון ליל  שבועות”, קריאת מגילת רות, אכילת מאכלי חלב ואף התזת מים.

 

מנהג קישוט הבית בירק ובצמחייה

מנהג נוסף, עתיק יומין, מיוחד וחגיגי היה נהוג בשבועות ע”י אבותנו שנהגו לקראת החג לקשט את בית הכנסת בירק ובצמחייה כסמל לביכורים ולהרמוניה עם הטבע כשהאגדה מספרת שהר סיני לבלב בעת מתן התורה. באירופה היהודים הציבו עצים בחזית הבית כסמל למנהג הזה, אך בגלל עץ חג המולד הנוצרי החליטו כמה רבנים לבטל את המנהג, ומאז הוא נשכח.

אז למה שלא נרענן את הבית והגינה ונחזיר עטרה ליושנה?

לזכר המנהג הירוק והאביבי התורם לאיכות הסביבה, לאסתטיקה ולנוף, גייסנו עבורכם כמה טיפים לעיצוב הבית או הגינה בצמחייה צבעונית ומרעננת.

כניסה פורחת וצבעונית – שימוש בצמחייה פרחונית בעלת כמויות גדולות של צבע עושה חשק להיכנס לבית שמשדר שמחה. ליצירת מראה אסתטי רצוי להקפיד על צבע אחד דומיננטי אשר יהווה 70% מהצמחייה. עבור שאר השטח כדאי להשתמש בעוד 2,3 גוונים נוספים לא יותר.

צמחייה דינאמית – כדי ליצור תחושה של תנועה ולבלוב כדאי להשתמש בצמחייה בגבהים שונים, כמו כן כדאי לתכנן לטווח ארוך את הפריחות ע”י שימוש בצמחים הפורחים בחודשים שונים.

צבעים שיוצרים אשליה אופטית – פרחים בצבעי לבן וכחול נראים מרוחקים יותר, לכן שימוש בצבעים כחולים ולבנים לאורך גבולות הערוגות יעניקו לשטח מראה רחב יותר.

סידור צמחייה בעציצים – כשאין גינה ניתן להשתמש בעציצים אותם ניתן לשים על רחבה מרוצפת או אפילו על מדרגות חזית הכניסה. רצוי להשתמש בצבע אחיד של כדים מה שיוצר תחושת סדר, נקיון ורוגע.

עציץ לא חייב להיות בכד – נסו לצאת מהקיבעון ולמקם צמחייה לא רק בעציצים. מצאו לכם מנורה ישנה, כלי מעניין שאין לכם בו שימוש ומקמו בו צמחייה, כל חדר בבית יקבל מייד טאץ’ ייחודי ושובה לב.

ירוק בתוך הבית – גם אם חדרכם נראה חשוך כדאי שתדעו שרוב הצמחים המיועדים לגידול ביתי מקורם באזורים טרופיים וסובטרופיים, כל שעליכם לעשות הוא למקם את הצמחייה מול חלון גדול הפונה מזרחה או מערבה, ובמידת הצורך סננו את האור באמצעות וילון או רשת.

צמחים לחדר האמבטיה – למה להשאיר את חדר האמבט מאחור? ישנם צמחים רבים שאוהבים לחות, למשל שרכים, אלה יודו לכם אם תשימו אותם בחדרים מהבילים כמו חדרי אמבטיה שם הם יכולים ללקק מינונים של ערפל כמו בטבע.

ולסיכום: נצלו את חג השבועות שחל בעיתוי מושלם בו הטבע פורח, מזג האוויר נפלא והפריחה משכרת, ורעננו לעצמכם את הגינה, הבית ובעיקר את הנשמה בצמחייה טבעית ובכך אפילו תציינו את אחד ממנהגי החג שהיו קיימים עוד בזמן אבותינו.

 

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.