כשהלב מתקדם בקצב מואץ

על חידושים בתחום בריאות הלב
מאת פרופ’ רן קורנובסקי – מנהל המערך לקרדיולוגיה במרכז הרפואי רבין (בלינסון והשרון)
ופרופסור מן המניין לרפואת הלב באוניברסיטת תל אביב

בשנים האחרונות רפואת הלב דוהרת קדימה כשאחד הגורמים המייחדים אותה מענפי רפואה אחרים הוא התפתחותה המואצת. ניתן לומר שכמעט בכל עשור ענף התמחות זה “ממציא את עצמו מחדש” אם זה בתחום התרופתי, בתחום מניעת התחלואה, בטכנולוגיה (אבחנתית והתערבותית), בתחום הטלמדיסין ועוד. במאמר זה ייסקרו על קצה המזלג מספר חידושים שממש בימים אלה משנים את פני רפואת הלב.

שלושה סוגי תרופות חדשות – תקוות חדשות

לאחרונה עלו על המדף תרופות חדשות שמשפרות את שיעורי ההחלמה מהתקפי לב, תרופות לדילול הדם ובקרוב תרופה לסובלים מאי ספיקת לב.

1. תרופות מעכבות קרישה למטופלים שעברו צנתור במהלך התקף לב
כדי להתמודד עם סכנת היווצרות קרישי דם חוזרים לאחר צנתור במהלך התקף לב יש ליטול מדללי דם למשך כשנה בנוסף לטיפול קבוע ושגרתי באספירין ותרופות נוספות. בשנים האחרונות, הוחלף הטיפול בפלביקס שהיה מאוד מקובל במרבית המקרים בתרופות חדשות ויעילות יותר כגון הברלינטה (טיקגרלור) והאפיינט (פרזוגרל) הכלולות בסל הבריאות. תרופות אלה, הנבדלות באופן פעולתן, מעכבות משמעותית את קרישת הדם באמצעות עיכוב כדוריות מעוררות הקרישה (הטרומבוציטים) ובכך משפרות את מצבם הקליני של מטופלים במהלך השנה הראשונה שלאחר התקף הלב.

2. מדללי דם לסובלים מפרפור פרוזדורים
כדי למנוע את תופעת התפתחות קרישי הדם בלב (בעיקר בפרוזדור השמאלי) מטופלים נדרשים ליטול, במרבית המקרים, תרופות לדילול הדם כשהוותיקות בתחום זה הינן הקומדין או הסינטרום אשר מעכבות את קרישת הדם. החיסרון בשימוש בהן גלום בדרישת הניטור הקפדני ע”י בדיקת דם (INR) וכן בשימוש בהם מתקיימת סכנה לדימומים. בשנים האחרונות, הוכנסו 3 תרופות חדשות לשימוש: אליקויס (אפיקסבן), פרדקסה (דביגטרן) וקסרלטו (ריברוקסבאן) כשהן מדללות את הדם באופן שונה לעומת הקומדין. התרופות הללו ניתנות לחולים ברמת סיכון גבוהה להתפתחות שבץ מוחי כתוצאה מפרפור. אחד מיתרונותיהם הבולטים ביחס לקומדין הוא בכך שאינן דורשות ניטור מתמיד וכן יעילותן ובטיחותן גבוהה. יחד עם זאת, ניתן להתאימן אך ורק לחולים בעלי מאפיינים מסוימים ואף הן כרוכות בנטייה לדימומים.

3. תקווה גדולה לחולים הסובלים מאי ספיקת לב
ממש לאחרונה דווח בעיתונות הרפואית ובכנסים הקרדיולוגים על ממצאי מחקר חדש אודות תרופה הקרויה LCZ696, הגורמת להפחתה משמעותית בסיכון לתמותה ואשפוזים עקב אי-ספיקת לב בחולים עם תפקוד ירוד של חדר שמאל. תרופה זו נושאת עמה תקווה גדולה לחולים הסובלים מפגיעה בפעילות הלב, אולם עדיין לא אושרה לשימוש בעולם או בישראל והיא עשויה להיכנס לשימוש תוך כשנתיים.

אבחון חדשני באמצעות שבב מושתל

בשנים האחרונות נעשה שימוש הולך וגובר במוניטור זעיר בשם Reveal, המושתל לאיתור הפרעות קצב או הפרעות בהולכה החשמלית בלב. מדובר באביזר אלקטרוני קטן ו”חכם” המושתל מתחת לעור למשך מספר חודשים בלבד לצורך ניטור רציף של האותות החשמליים בלב לשם אבחון וזיהוי הפרעות קצב או הולכה הגורמות להתעלפויות חוזרות. בנוסף, קיימים כיום קוצבי לב חדשים ומשוכללים מאוד המאפשרים תכנות מדויק המותאם לצרכי החולה וניטור מרחוק של הפעילות החשמלית בלב. סנסורים מיוחדים מאפשרים לנטר במקביל את הפעילות המכאנית בלב ולהתריע בפני התדרדרות קרבה במצב ולאפשר התערבות קרדיולוגית מניעתית.

צנתורי לב חדשניים

תחום הצנתורים התקדם מאוד בשנים האחרונות והתרחב מעל ומעבר לפעילות “קלאסית” בה נפתחים עורקים סתומים באמצעות בלון ומושתלים תומכנים (סטנטים) משוכללים מצופי תרופות בעורקי הלב. כיום ניתן לבצע השתלות ותיקוני מסתמים גם בלב (בעיקר בקרב קשישים והמצויים בסיכון יתר) ובכך לחסוך את הצורך בניתוח לב פתוח. צנתור הלב מאפשר התערבויות למניעת שבץ מוחי בחולים הסובלים מפרפור פרוזדורים ובמיוחד במקרים בהם קיים קושי לטפל בתרופות לדילול קרישת הדם. במהלך פעולה זו מושתל אביזר שסותם את אזנית הפרוזדור, שלוחה אנטומית בפרוזדור השמאלי בלב (דוגמת כיס) האחראית להיווצרות מרבית קרישי הדם שעלולים בסופו של דבר להיסחף למוח ולגרום לשבץ מוחי.

תגלית חדשה – תזונה ים תיכונית יעילה במניעת מחלות לב

מחקרים ועדויות אחרונות הוכיחו שתזונה ים תיכונית, עשירה בירקות, סיבים, קטניות, עתירה בשמן זית וכן דלה בסוכר ובשומן עתיר כולסטרול מהחי, הינה יעילה מאוד במניעת מחלות לב וכלי דם. אנשים בריאים ומטופלים שדבקו בתזונה זו למשך שנים, חוו פחות התקפי לב ואירועי שבץ מוחי ונזקקו לפחות צנתורים וניתוחי מעקפים. המלצות נוספות כוללות הימנעות מעישון סיגריות, איזון יתר לחץ הדם, בדיקה ואיזון רמת הסוכר והכולסטרול בדם. כמו כן חשוב ביותר לבצע פעילות גופנית יומית (30-45 דקות לפחות), להימנע מהשמנת יתר, או במידת הצורך להפחית במשקל ולשמור באופן כללי על אורך חיים בריא.

חידושים בתחום הרפואה הדיגיטלית המקוונת

ענף הטלמדיסין מתפתח בקצב מואץ וטומן בחובו אפשרויות רבות להיטיב עם בריאות האדם. קיימת התפתחות בכל הקשור לניטור מרחוק של סימנים פיזיולוגים חיוניים ואחסון המידע הרפואי על גבי שרתים בענן, כולל האמצעים לשליפת המידע, התרעות על חריגות בזמן אמת וניתוח המידע המתקבל באמצעות אינטליגנציה אנושית ומלאכותית. כיום ניתן לבצע התייעצות בין גורמי רפואה שונים החוברים וירטואלית יחדיו מכל מקום בעולם באמצעות סמארטפון, טאבלט או מחשב נייד. התחום מאגד ענפים שונים ברפואה ביניהם עולם הדימות הרפואית ופעולות כירורגיות המבוצעות ע”י רובוטים הנשלטים מרחוק ע”י רופאים. ככל שהשימוש ההולך וגובר בסמאטרפונים לאיסוף מידע רפואי של נתוני אק”ג, אולטרסאונד וכו’, כך הוא יעמיד בפני מערכות הבריאות אתגרים בכל הקשור להגנת המידע הרפואי ושמירה על הסודיות הרפואית. בנוסף, חייבים לוודא שהמידע הרפואי שמגיע מרחוק הינו אמין באותה מידה כפי שמתקבל מקרוב ויש לפעול כדי להפוך טכנולוגיות אלה חסינות בפני התערבות של גורמים בלתי מורשים.

לסיכום
: הקרדיולוגיה מתקדמת ומשתכללת בקצב מהיר לטובתם של המטופלים ובתחום הזה נראה שהעתיד כבר כאן, או כמו שאמר פעם אלברט איינשטיין: ” אני אף פעם לא חושב על העתיד, הוא מגיע מהר מדי”. 

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.