מה עושים עם תעוקת חזה בדרך למאדים? משתמשים בכלים החדשניים של הרפואה מרחוק, שמתפשטים כעת אל מרחבי היקום כולו

מאת: רועי שני

חוקרים בקוטב הצפוני בוחנים מערכת טלרפואה המיועדת לצוותי האסטרונאוטים בזמן שהותם בחלל.
באי דבון הממוקם באזור הארקטי והנידח של קנדה, הנגיש לנחיתת מטוסים למספר שבועות בלבד בכל קיץ, התמקמה מעבדה חדשה במטרה לבחון מערכות טלרפואה (רפואה מרחוק) מתקדמות לטיפול באסטרונאוטים וצוותי חלל.

במסגרת המחקר, חוקרים מאוניברסיטת מקמסטר הקנדית מבצעים סדרת ניסויים המדמים מצבי חירום רפואיים העלולים להתרחש בעת שהיית האסטרונאוטים בחלל, וכיצד מערכת טלרפואה תקשר אותם באופן מיידי לרופאים הממוקמים על כדור הארץ.

בכדי לדמות מצבים אמיתיים, משתמשים החוקרים ברובוטים מיוחדים דמויי אדם, המשמשים בדרך כלל את הסטודנטים בלימודי רפואה.
“אנו יכולים לדבר לרובוטים, לבצע בהם החייאה ולעשות דפיברילציה (מכת חשמל ללב) לקבלת דופק”, אומר ד”ר דייב מוסון אשר עומד בראש המחקר, “אם לא היה לנו את הרובוטים אז היינו נאלצים לחכות עד שמישהו היה מותקף על ידי דוב קוטב או מקבל התקף לב”, הוא הוסיף בבדיחות.

המטרה הראשית של המחקר, הממומן על ידי סוכנות החלל הקנדית, היא לבדוק את יעילות הטלרפואה באזורים מבודדים אלפי קילומטרים מהרופאים המטפלים, בדומה לטריטוריות הצפוניות של קנדה.
על סמך מסקנות המחקר יבנו החוקרים תשתית מערכתית לטלרפואה אשר תשמש אסטרונאוטים בחלל.
לדברי ד”ר מוסון בתום המחקר המטרה היא להקים מערכת טלרפואה אשר תתן מענה רפואי לאנשי צוות השוהים בחלל, תוך יצירת קשר מיידי ומלא עם צוות רפואי אשר ימוקם בכדור הארץ, ויטפל דרך מערכת הטלרפואה בחולה המרוחק.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.