איגוד הלב האמריקאי פרסם באחרונה הצהרה חד-משמעית, המאשרת את היעילות של רפואה מרחוק ומשבחת את יתרונותיה

מאת: רועי שני ועופר מאיר

ארגון הלב האמריקאי היוקרתי, ה-AHA (American Heart Association), פרסם באחרונה גילוי דעת חיובי אודות רפואה מרחוק לטיפול בנפגעי שבץ מוחי (CVA).

ההצהרה התפרסמה בכתב העת הרפואי החשוב Stroke, ובה נקבע כי “בדיקת מטופלי שבץ באמצעות מערכות טלרפואה היא יעילה ואפקטיבית בדיוק באותו אופן כמו בדיקה שנערכת פנים אל פנים”.

 

הקרדיולוגים הבכירים החברים באיגוד, הוסיפו עוד, בשולי ההצהרה, אמירה ערכית משמעותית, ולפיה “טלרפואה מעלה את הנגישות של המטופלים לרופאים מומחים”.

טלרפואה (הנקראת באנגלית telemedicine ובעברית מתורגמת לעתים גם כ”רפואה מרחוק”) היא אחד התחומים המתפתחים והצומחים ביותר ברפואה בשנים האחרונות – בין היתר בתחום הקרדיולוגיה.

באמצעות כלי טלרפואה חדשניים, דוגמת ה-Cardio R לאיתור הפרעות קצב או ה-CardioSen’C המאפשר לשדר א.ק.ג. מלא בטכנולוגיה סלולרית – ניתן כיום לאתר בעיות קרדיאליות מרחוק, ולהתחיל את הטיפול באופן מיידי ומוקדם.

ההצהרה האמריקאית של ה-AHA התמקדה בטיפול מרחוק במקרים של שבץ. זאת משום שמטופלים שלוקים בשבץ מוחי זקוקים להערכה רפואית דחופה, כדי לקבוע אם מצבם הרפואי מאפשר טיפולים מסויימים הניתנים רק בחלון זמן מוגדר.

כך, למשל, טיפול  בפלסמינוגן רקמתי (הנקרא בשפה המקצועית tPA, כלומר tissue plasminogen activator), מתאים רק לשבץ מוחי חסימתי, ויכול להינתן רק בתוך 3 שעות מהופעת התסמינים.

טיפול כזה (המוצע גם בישראל במספר מצומצם של בתי חולים גדולים) יכול להיות קטלני אם הוא ניתן לאחר יותר מ-3 שעות מתחילת השבץ, או אם הוא ניתן לחולה שלקה בשבץ מוחי דימומי (מהסוג שבו לקה רה”מ לשעבר אריאל שרון).

זו הסיבה לחשיבות המכרעת של האבחון מרחוק (האם מדובר בשבץ חסימתי או דימומי) ולקריטיות של הטיפול המהיר בשבץ מוחי (בדיוק כמו חשיבות הטיפול הדחוף והמיידי בהתקף לב).

לדברי מומחי איגוד הלב, במרבית המקרים מתבצעת ההערכה הרפואית על ידי נוירולוג מומחה לסריקת מוח. אולם בארה”ב כולה יש  נוירולוג אחד על כל 100,000 תושבים, ובנוסף לא כל הנוירולוגים מתמחים בסקירת מוח.

הטלרפואה, שבמקרה של שבץ מתבצעת באמצעות מערכת וידאו אינטראקטיבית מקוונת, מאפשרת לנוירולוגים מומחים לצפות מרחוק בסריקות המוח של המטופל, ולהנחות את בני המשפחה והצוות הרפואי המקומי באשר לטיפול.

פרופסור לי שוואם, נוירולוג מבית הספר לרפואה באוניברסיטת הארוורד, הוסיף באותו פרסום כי “טלרפואה היא דרך יעילה ביותר המאפשרת לחולים הגרים באזורים מרוחקים לזכות בטיפול הטוב ביותר שיש”.

עוד בנושא:

מחקר: טלרפואה מגדילה הישרדות אחרי התקף לב

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.