מחקר גרמני מגלה שרפואה מרחוק יכולה לתרום באופן משמעותי לטיפול הראשוני באירועים מוחיים, ולסייע לקבלת החלטות טיפוליות מצילות חיים

מאת: עופר מאיר ואיתי לביא

העתיד כבר כאן: מחקר ראשוני שנערך באוניברסיטת Charite Universitatsmedizin בברלין, ומתפרסם בכתב העת הנחשב Stroke, מגלה כי לטלרפואה (רפואה מרחוק) יכול להיות תפקיד חשוב בטיפול ובאבחון שבץ מוחי.
זיהוי מהיר של אירוע מוחי ומתן טיפול מתאים יכולים להיות בעייתיים במיוחד באזורים המרוחקים ממרכזי הטיפול הגדולים. חוץ מהעובדה שתסמיני האירוע עלולים להיות חמקמקים, מרחק בית החולים ממקום האירוע עלול להקשות על מתן טיפול בזמן.

הדוגמה הטובה ביותר היא מתן טיפול טרומבוליטי (להמסת קריש הדם): ראשית, חלון ההזדמנויות שעומד לרשות הרופאים כדי שהטיפול יהיה יעיל הוא 3 שעות בלבד. פרט לכך, טיפול טרומבוליטי מתאים רק לאירועים מוחיים הנובעים מקריש-דם – והוא שגוי לחלוטין במקרה של אירוע הנובע מדימום תוך-מוחי.
במחקר הגרמני החדש השתתפו 2 מרכזי שבץ מובילים במרכז רפואיים גדולים ו-14 בתי חולים קטנים ומרוחקים יותר. החוקרים בדקו את יעילות הייעוץ באמצעים של טלרפואה, הכוללים מחשבים ניידים וטלפונים סלולריים (באמצעות ניתן להציג גם תמונות וידאו).

במחקר נבדקה, בין היתר, יעילות קבלת ההחלטות הקליניות בייעוץ מרחוק. להפתעתם, גילו החוקרים כי איכות ויעילות הייעוץ בשאלת הטיפול הטרומבוליטי הייתה טובה מאוד – חרף העובדה שבחלק מהמקרים איכות הקווים הסלולריים לא הייתה מן המשובחות.
החוקרים מדגישים כי רפואה מרחוק היא רק כלי לטיפול ראשוני באירוע מוחי, וכי היא אינה מהווה תחליף מלא לטיפול רפואי מקצועי במטופל שלקה בשבץ.

בעקבות התוצאות המוצלחות של המחקר, מתכוונים הרופאים בגרמניה להתקין כעת מכשירי טלרפואה באמבולנסים שמובילים מטופלים אל בתי החולים – כך שיהיה אפשר להתחיל את הדיאגנוזה והטיפול כבר בדרך אל המרכז הרפואי.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.