מחקר עדכני מגלה כי רפואה מרחוק יעילה לא רק להצלת חיים וטיפול במצבי חרום – אלא גם לטיפול בדיכאון שאחרי ניתוחי לב

מאת: רועי שני

מחקר חדש חושף כי טיפול רפואי משולב הניתן באמצעות מערכות טלרפואה נמצא כיעיל גם בטיפול הסובלים מתסמיני דיכאון לאחר ניתוח לב.
ממצאי המחקר, אשר פורסמו לאחרונה בכתב העת הרפואי “Journal of the American Medical Association”,, ה-JAMA, מצביעים על כך שמטופלים שזכו לטיפול טלרפואה משולב, הציגו שיפור טוב יותר באיכות חייהם, בתפקודם ובמצב הרוח שלהם – בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול פרונטלי רגיל במרפאת הרופא.
את צוות המחקר הוביל הפנימאי ד”ר ברוס ל. רולמן מאוניברסיטת פיטסבורג, אשר במהלכו עקב צוות החוקרים אחר 302 מטופלים לאחר ניתוח מעקפים שסבלו מדיכאון.
המשתתפים חולקו לשתי קבוצות: האחת קיבלה טיפול משולב בטלרפואה והשנייה לא. כקבוצת ביקורת גוייסו 150 משתתפים נוספים לאחר ניתוח מעקפים שלא סבלו מדיכאון.
המשתתפים אשר נמנו על קבוצת הטלרפואה זכו למשך 8 חודשים לשוחח דרך הטלפון עם אחיות. השיחות נסבו על ההיסטוריה הרפואית של המטופלים, על הדרכים להתמודד עם הדיכאון וההשפעה שלו על מחלות לב, וכן הציעו למטופלים דרכי טיפול. האחיות קיבלו הנחיות והדרכה מפסיכיאטרים ורופאים שהשתתפו במחקר.
לפי נתונים שפורסמו במאמר המסכם של המחקר, קרוב למחצית מהמטופלים העוברים ניתוח מעקפים מדווחים על סימפטומים של דיכאון לאחר הניתוח. פלח המטופלים שחווים דיכאון גם חשוף להידרדרות בריאותית וירידה הן באיכות החיים והן ברמת התפקוד.
מממצאי המחקר עולה כי באופן כללי המטופלים שזכו לטיפול הטלרפואה המשולב הציגו ירידה של יותר מ-50% במצבי רוח, וזאת בהשוואה לירידה של-29.6% בלבד במצבי הרוח בקרב המטופלים הדכאוניים שזכו לטיפול פרונטלי בלבד. “אנשים בדיכאון מפיקים תועלת משמעותית מההתערבות הרגשית דרך הטלפון”, נכתב במאמר.
יתרון נוסף שנרשם לטיפול הטלרפואה המשולב, הוא שאלו שנהנו ממנו גם הציגו פגיעה נמוכה יותר באיכות החיים ובתפקודיות – בדומה למטופלים מקבוצת הביקורת שלא סבלו מדיכאון.
לדברי החוקרים יש צורך במחקרים נוספים כך שניתן יהיה לפתח את הטיפול לקבוצות ייעודיות כמו נשים, למשל, וכן לאלו שהציגו עמידות לטיפולי הדיכאון המקובלים.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.