פיתוח אמריקאי חדשני מאפשר לקבל נתונים קרידאליים חשובים באמצעות דקירת האצבע ולקיחת כמות קטנה של דם

מאת: רועי שני

בדיקה לגילוי מחלות לב נמצאת, כך מסתבר, במרחק דקירת אצבע אחת, הודות למכשיר חדש בגודל כרטיס אשראי, אשר פותח ע”י אוניברסיטאות הרווארד ונורת’איסטרן שבבוסטון.
במאמר חדש שפורסם ב-Federation of American Societies for Experimental Biology Journal (FASEB), טוענים המפתחים כי המכשיר אוסף ובוחן את התאים הבונים את רקמת כלי הדם, המכונים תאי אב אנדותליאלים, מתוך דגימת דם של 200 מיקרוליטר – פחות מטיפת דם אחת.
בהשוואה לשיטות האיסוף המקובלות, הפיתוח החדש מאפשר למדענים לאסוף תאים אלו בקלות ובמהירות, ומקדם רבות את המחקר הענף המתבצע בתחום יצירת מעקפים וכלי דם מאבני בניין ביולוגיות.
“מכשיר זה הינו כלי מאוד מבטיח לזיהוי, אבחון, ניטור ופיתוח שיטות טיפול חדשות למחלות לב, תוך ניצול כמות דם מינימלית” אומר החוקר הראשי ששי ק. מורטי מהמחלקה להנדסה כימית באוניברסיטת נורת’איסטרן.
לשם איסוף התאים, פנים המכשיר מצופה בנוגדנים ספציפיים הנקשרים באופן בלעדי לתאי אב אנדותליאלים.
הדם זורם לתוך המכשיר דרך תעלות דקות ותוך כדי זרימה הנוגדנים “שולים” את תאי האב האנדותליאלים. כמו כן, המכשיר מספק לחוקרים מודל מחקר של זרמת הדם בגוף ואופי היווצרות קרישי דם בעורקים.
“בראש ובראשונה מדובר במכשיר המאפשר להעריך באופן מיידי את מצב הבריאות הלבבית של המטופל, תוך שימוש בכמות דם זעירה” אומר עורך כתב העת FASEB ד”ר ג’ראלד וויצמן.
“מידותיו הקטנות”, הוסיף וויצמן, “הופכות אותו לכלי אבחון יעיל במיוחד לשימוש במדינות מתפתחות, אשר הנגישות בהן למעבדות רפואיות משוכללות חסרה. בנוסף, פיתוח זה מקרב אותנו צעד נוסף לעבר העתיד בו נוכל ליצור כלי דם חדשים מהתאים של המטופלים הזקוקים להשתלת כלי דם- מה שיתרום לצמצום משמעותי של הכאבים הכרוכים בניתוחים אלו ואת זמן ההחלמה”.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.