זהירות: גם תוספי תזונה ”תמימים” – מסוכנים ללב

 

מחקר חדש מגלה עד כמה חשוב שחולי לב יספרו לקרדיולוג אילו כמוסות צמחיות הם נוטלים.

מאת: רועי שני

לא כל דבר “צמחי” ו”טבעי” הוא גם בטוח: כך מגלה מחקר אמריקאי חדש, ששב וממליץ לחולי לב לשתף את הקרדיולוג המטפל שלהם בכל תוסף תזונה שהם נוטלים, ואפילו אם הוא נשמע “תמים” ובלתי מזיק בעליל.

המחקר התפרסם בגליונו האחרון של כתב העת המדעי Journal of the American College of Cardiology (הביטאון של איגוד הקרדיולוגים בארה”ב).

מממצאיו עולה, כי רבים מתוספי התזונה הצמחיים, ובהם פרע קטן-עלים (St. John’s wort), גינקו בילובה, כמוסות שום ואפילו מיץ אשכוליות – עלולים לחשוף מטופלים שנוטלים במקביל להם גם תרופות למחלות לב, לסיכון משמעותי.

לדברי החוקרים, השימוש העיקרי בתוספי תזונה מדאיג במיוחד כאשר מדובר באוכלוסייה מבוגרת, שנוטלת גם תרופות לדילול הדם – דבר שמראש מעלה את הסיכון שלהם לפתח דימומים.

“אנשים רבים חשים ביטחון בכל הנוגע למוצרים צמחיים, מפני שהם כביכול ‘טבעיים'”, הסביר הקרדיולוג פרופסור ארשד יהנגיר ממעבדות מאיו (Mayo) באריזונה. “אבל לא כל מה שטבעי הוא בהכרח בטוח, ולכל תרכובת כזו יש השפעה על הגוף”, הוסיף הפרופסור.

בנוסף להשפעה הישירה של התרכובות הצמחיות על הגוף, צמחים אלו עלולים לעורר תגובה עם תרופות לטיפול במחלות לב, וכתוצאה מכך או להפחית את השפעתן או להעצים את הפוטנטיות (יעילות ועוצמת הפעולה) שלהן, ובכך עשוי להיגרם דימום פנימי או הפרעות בקצב הלב.

“אפשר להבחין בהשפעות הצמחים, שחלקן ממש מסכנות חיים, בבדיקות פשוטות כמו בדיקה לקרישת דם, תפקודי כבד ואפילו באק”ג” אומר יהנגיר.

ממצא נוסף העולה מהמחקר הוא שמטופלים רבים לא מספרים לרופאיהם שהם נוטלים תוספים צמחיים, והרופאים עצמם לא תמיד שואלים את הפציינטים שלהם על כך.

עורכי המחקר ממליצים לקרדיולוגים, לפיכך, לערוך בקרב המטופלים שלהם תשאול אודות תוספי תזונה וצמחים שהם נוטלים – כדי למנוע התנגשות אפשרית ביניהן.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.