תעוקת חזה מסוכנת יותר אצל גברים

 

כאבים בחזה תמיד צריכים להדליק נורה אדומה, אבל, מסתבר ממחקר חדש, שאצל גברים הרבה יותר מאשר אצל נשים.
מאת: רועי שני

מחקר חדש מגלה כי גברים הסובלים מתעוקת חזה (בלעז: אנגינה פקטוריס) נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח בעיות לב חמורות מאשר נשים. החוקרים מצאו כי לגברים סיכוי כפול ללקות בהתקף לב, וכמעט סיכון משולש למות ממחלה הקשורה ללב.

תעוקת חזה היא סוג נפוץ של כאבי חזה אשר עלולים להוות סימן ראשוני להתקף לב. תעוקת חזה נגרמת כתוצאה מזרימת דם לקויה לשריר הלב, והסטטיסטיקה הבריטית מראה כי 4.3% מהגברים ו-3.4% מהנשים סובלים מופעה זו.

לשם המחקר, שנערך ביוזמת האוניברסיטה הלאומית של אירלנד, איתר צוות החוקרים 1,785 מטופלים שסבלו מתעוקת חזה ועקב אחר מצבם הרפואי במשך 5 שנים.

ממצאי המחקר, שפורסמו בכתב העת British Medical Journal, מדווחים כי גברים מבוגרים ומעשנים נמצאים בקבוצת סיכון אשר לה סיכוי גבוה יותר ללקות בהתקף לב.

כשהוסיפו החוקרים את גורם ההשמנה למשוואה הסתבר כי אז עולה גם הסיכון של גברים אלו למות ממחלת לב. כמו כן, התגלה כי גברים הסובלים מתעוקת חזה עוברים יותר צנתורים ויותר ניתוחי מעקפים.

לדברי החוקר הראשי, ד”ר בריאן באקלי, הסיבה בעדה גברים עם תעוקת חזה נמצאים בסיכון גבוה יותר מנשים אינה ידועה.

חלק סוברים שהסיבה נעוצה בכך שגברים פחות מקפידים על ההנחיות הרפואיות שהם מקבלים מהרופא, ואחרים סבורים כי גברים לא נוהגים לפקוד באופן סדיר את הרופא רק כשמצבם ממש מידרדר. טענה נוספת היא שאולי ההורמון הנשי אסטרוגן מגן על ליבן של הנשים.

“אין צורך להכנס לפאניקה אם אובחנת כסובל מתעוקת חזה”, אומר ד”ר באקלי, “זה לא אומר שבהכרח תלקה בהתקף לב. אבל מה שכן – עלייך למלא אחר הוראות הרופא בקפדנות ולסגל לעצמך אורח חיים בריא יותר”, הוסיף.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.