מדוע נשים מתות יותר מגברים מהתקפי לב? ומהם סימנים להתקף לב אצל נשים?

 

 סקר שחל כבר הוכיח כי המודעות לסימפטומים השונים של התקפי לב אצל נשים – נמוכה בקרב הציבור הרחב. האם זהו ההסבר היחיד לשיעור המוות הגבוה אצלן?
מאת: רועי שני ועופר מאיר

"גורמים רבים אחראים על שיעור המוות הגבוה ממחלות לב של נשים בהשוואה לגברים" אומרת סוזן ליין מ-"Women Heart", הקואליציה האמריקאית לנשים עם מחלות לב, "הגורמים העיקריים הם אבחונים שגויים הנעשים על ידי רופאים, וחוסר מודעות של הנשים עצמן המבלבלות בין גורמי סיכון לסימפטומים". היא מוסיפה.

בסקר שחל שערכנו באחרונה, גילינו את המודעות הציבורית הנמוכה לסימפטומים של "התקפי לב נשיים" – בהשוואה להתקפי לב טיפוסיים, בדרך כלל של גברים.
בעיתון Daily News היוצא לאור במיזורי, ארה"ב, שוחחו עם כמה אנשי מקצוע, וביקשו לבדוק, בין היתר, את הסיבה לכך. "אבחון וטיפול במחלות לב אצל נשים שונה משל גברים" אמרה לעיתון תמי רוברטס, תזונאית מומחית מאוניברסיטת מיזורי.

"למשל", היא הסבירה, "מדד חשוב לניבוי מחלות לב כליליות אצל נשים הוא דווקא רמות נמוכות של כולסטרול, בעוד שאצל הגברים דווקא רמות גבוהות של הכולסטרול הרע הן אינדיקציה לבעיות לב". לדברי רוברטס, גם הסיכוי של נשים לשרוד לאחר ניתוח לב, וגם הסיכוי שהן יזכו לטיפול יסודי ומקיף למחלות לב נמוכים יותר.

סימנים להתקף לב אצל נשים

בדרך כלל הסימנים הנפוצים ביותר להתקף לב הם כאבים ולחץ בחזה, קוצר נשימה ובחילה.אצל נשים המצב שונה מהקצה אל הקצה. סימנים להתקף לב אצל נשים בדרך כלל מלווים בלחצים לא נעימים בחזה, תחושות לחיצה ואפילו תחושה של דקירה בצד שמאל של החזה.ההבדל המשמעותי בין גברים לנשים כאשר מדברים על סימנים להתקף לב אזי נשים בדרך כלל נוטות לחוות סימנים שפחות קשורים לכאבים בחזה ובניהם כגון: חוסר נוחות בצוואר, כתפיים, חלק עליון של הגב או בבטן, קוצר נשימה, בחילות, הקאות, הזעת יתר, סחרחורת, חוסר יציבות, עייפות קיצונית ולא ברורה.

"אבחונים שגויים של מחלות לב אצל נשים זה דבר שבשגרה", הוסיפה ליין. "למרות קווי היסוד הטיפוליים הברורים של בתי החולים ושל הרופאים למקרים של מחלות לב, יותר נשים נפטרות בבתי חולים לאחר התקף לב מפני שהן לא זוכות לאותו טיפול כמו הגברים". ו-90% מהרופאים בטיפול נמרץ כלל אינם יודעים כי מחלות לב הורגות יותר נשים מגברים".
לדברי ליין, גילוי מוקדם ופיקוח רפואי של גורמי הסיכון העיקריים למחלות לב יכולים למנוע כ-80% מהמקרים, והבעיה נעוצה בחוסר מודעות של הנשים לגורמי הסיכון למחלות לב.

ידוע כי נשים רבות מתעלמות מהסימפטומים, מפני שהן מאמינות שהן צעירות מדי בכדי לחוות התקף לב. נשים חייבות לשים לב כאשר הן חשות כאב או לחץ במרכז החזה, קוצר נשימה, כאב שמקרין על הכתפיים, צוואר, גב, זרועות או לסת, דפיקות לב חזקות או מהירות במיוחד, כאב בבטן העליונה, בחילה, הקאה או הפרעה קשה בעיכול, הזעה בללתי מוסברת, סחרחורת מלווה בתחושת חולשה ועייפות קיצונית ופתאומית.

ליין מדווחת כי כשליש מהנשים אינן חשות כאבי חזה בעת התקפת לב, וכשני שליש מדווחות על שפעת כשבועיים-חודש לפני התקפת הלב. "סימפטומים של התקף לב לב יכולים להיות שונים אצל נשים מאשר אצל גברים. וחשוב שנשים יכירו את הסימפטומים הנפוצים" אומרת רוברטס, ומוסיפה "זה גם מאוד חשוב שנשים ידרשו טיפול יסודי ומקיף כשמדובר בבריאות הלב".

לסיכום:

סימנים להתקף לב אצל נשים בדרך כלל מלווים בתופעות פחות שכיחות או מוכרות. נשים העומדות לפני התקף לב יחושו תחושה כללית של ירידת מתח או צניחה באנרגיה. סימנים להתקף לב אצל נשים מאופיינים בעיקר בתחושה של אי כוח לעומת גברים הסובלים מתופעות מוכרות יותר.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן
להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

תגובות סגורות.