נשים עם לב

 

על נשים, לב, וכל מה שעובר ביניהן

יש לנו שתי בשורות חשובות בשבילכן:

הבשורה הפחות טובה: נשים נמצאות בסיכון למחלות לב לא פחות מגברים.
הבשורה הטובה: הערכת סיכונים והתאמה טיפול אישית יכולים לשפר באופן משמעותי את בריאות הלב ואיכות החיים.

בעבר רווחה ההתייחסות למחלות לב כאל מחלה “גברית”, אולם בשנים האחרונות הולכת ומתבררת התמונה המלאה: אמנם לפני גיל המעבר מגן ההורמון הנשי אסטרוגן על תפקוד הלב ושכיחות המחלה אצל נשים פחותה, אולם עם ירידת רמת האסטרוגן בגיל מבוגר עולה הסיכון להתפתחותן של מחלות לב אצל נשים. המחקרים העדכניים מראים כי בגיל 65 כבר משתווה הסיכון של נשים לזה של גברים בכל הנוגע לאירועי לב, ובגיל 75 נשים אף נמצאות בסיכון גבוה יותר. עם זאת, כיום ברור שטיפול הורמונאלי לנשים בגיל המעבר ולאחריו אינו מונע מחלות לב, ולמעשה הינו בעל השפעות שליליות על בריאות הלב.

מעבר לעובדה שלנשים יש מבנה אנטומי שונה, המאופיין גם בעורקים כליליים קטנים וצרים יותר, קיימים הבדלים בכל הנוגע לגורמי הסיכון, התסמינים, האבחון ודרכי הטיפול:
אצל נשים הביטוי הראשון של מחלות לב לעיתים קרובות אינו מופיע ככאב בחזה- כמו אצל הגברים, אלא סימפטומים אחרים כמו עייפות בלתי מוסברת, בחילה, קוצר נשימה או כאבים בכתף או בגב העליון, המזוהים פחות עם בעיות לב.

מחקר שבוצע באוניברסיטת ארקנסו בארצות הברית העלה כי 43% מהנשים שחוו התקף לב, כלל לא התלוננו על כאבים בחזה, אלא על סימפטומים אחרים. קושי נוסף באבחון נובע מכך שנשים רבות חוות תעוקת חזה מסיבות שונות ומגוונות, ולא דווקא בקשר עם מחלות לב. מסיבות אלו הרופאים לא תמיד בוחנים את האפשרות של בעיה בתחום הלב, והאבחון עשוי להתעכב. מודעות מוגברת ובדיקות שגרתיות תוכלנה להציל חיים במקרים כאלו.

העדר כאבים בחזה יכול להסביר גם את העובדה שבעת התקף לב, הטיפול בנשים נוטה להתעכב. על פי נתוני האיגוד הקרדיולוגי הישראלי, בעוד שהזמן הממוצע שלוקח לגברים להגיע לבית חולים הוא 105 דקות מעת הזיהוי של תסמינים מחשידים, הרי שאצל נשים מדובר בפרק זמן ממושך יותר של 120 דקות. הסבר נוסף לתופעה זו הוא סוציולוגי- נראה כי האישה היא זו שנוטה להאיץ בגבר להיבדק בבית חולים עם הופעתם של תסמינים, ואילו כשהמצב הפוך האישה זוכה לפחות עידוד. מאמץ הסברה ושיפור המודעות עשויים לשפר את המצב גם מבחינה זו.

גם בנוגע לגורמי הסיכון קיימים הבדלים בין גברים לנשים. אחד מגורמי הסיכון המובהקים למחלות לב הנו לחץ דם גבוה, הגורם ללב לעבוד קשה יותר ולפגיעה בעורקים. מחקר שבוצע בארצות הברית גילה כי מעל גיל 55 יותר נשים סובלות מלחץ דם לא מאוזן. השמנה והעדר פעילות גופנית סדירה מאיצות אף הן את התהליך הטרשתי ומעלות את הסיכון למחלות לב, וגם בפרמטרים אלה הנשים נמצאות בעמדת נחיתות לעומת הגברים. נשים נוטות יותר להשמנה וקשה להן יותר להפחית ממשקלן. בנוסף, נשים- בעיקר בגיל מבוגר, נוטות פחות לאורך חיים אקטיבי, לפעילויות הדורשות מאמץ גופני ולעיסוק בפעילות גופנית יומיומית.

סיכון נוסף, הקשור במחלות לב אצל נשים נובע מהטייה של הרופאים והמטפלים, העשויים שלא להעריך כראוי את הסיכונים ולאחר בנקיטת אמצעים מספיקים. אולם הנשים עצמן אחראיות לנקוט בגישה אקטיבית בנוגע לבריאות הלב שלהן. השלב הראשון והחשוב הוא העלאת המודעות לגורמי הסיכון וביצוע הערכת סיכון, שתאפשר שיתוף פעולה עם הרופא לצורך התאמת תוכנית מניעה וטיפול. תוכנית כזו תכלול התאמת תזונה בריאה, שמירה על משקל ועל רמת כולסטרול רצויים, התוויית תוכנית פעילות גופנית, הורדת מתח ובמידת הצורך גם טיפול תרופתי.

ולחדשות הטובות: לעולם לא מאוחר מכדי להתחיל באורח חיים בריא. גם נשים מבוגרות, או כאלו שכבר לוקות במחלה טרשתית, יכולות לשפר את איכות החיים שלהן ואת בריאות הלב באמצעות ביצוע הערכת סיכונים והקפדה על תוכנית אישית להפחתתם. התפתחות הטלרפואה, מודעות לאורח חיים בריא והקשבה מתמדת לשיניים בתחושות – היא המפתח לאיכות חיים טובה, עם כל הלב – לאורך זמן.

לכתבות נוספות בנושא

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.