הקיץ הזה תלבשו בגדי עבודה

טיפים להתמודדות עם הנכדים במהלך חופשת הקיץ
מאת: הילה יניב

חופשת הקיץ היא הזדמנות מצוינת לבלות זמן איכות עם הנכדים, זוהי חוויה מעשירה ובלתי נשכחת לשנים רבות. אולם לא תמיד מדובר בחוויה קלה וזורמת ולצד ההנאה המצופה, לעתים נתקלים במצבי רוח, קשיי מרות ותחושות של פספוס. במיוחד עבורכם, הסבים והסבתות הפעילים הכנו טיפים ועצות שימושיות.

1. שמרו על התפקידים במשפחה – גם כשאתם נוכחים שעות רבות עם הנכדים, ולמרות שאתם לוקחים החלטות חשובות במשך היום, חשוב להימנע מלהיכנס ל”שדה מוקשים” ולעשות יד אחד עם הנכדים כנגד ההורים. חשוב להשאיר מקום לילדיכם (ההורים) שהם הסמכות בבית והם אומרי המילה האחרונה. הקשיבו לילדיכם ובררו את החוקים בבית, לדוגמא כמה שעות מותר לצפות בטלוויזיה, כמה ממתקים מותר או אסור וכד’.

2. הקשיבו לעצמכם וליכולותיכם – כאשר מקדישים זמן רב (ולעתים גם כסף) סביב הילדים והנכדים עשוי להיווצר מצב שחייכם ממש מתנהלים סביב צורכי הילדים והנכדים עד כדי ביטול צורכיכם ורצונותיכם. חשוב שמסגרת הפעילות המשותפת תהיה מוגדרת מראש ונוחה על כל הצדדים.

3. סבתא איפה המתנה שהבאת –כיף להביא מתנות אבל ממש לא חייבים. רצוי לחנך את הנכדים שגם ללא מתנה אתם רצויים וכיף לבלות אתכם. הרי אתם אחת המתנות היפות והנהדרות שהם אי פעם קיבלו. במקום מתנות השתדלו לדבר עם הנכדים בגובה העיניים תוך הקשבה ופתיחות הדדית, כך הם ילמדו לשתף אתכם בחייהם, ולא ימכרו את אהבתם מול נתינתכם החומרית בלבד.

4. מתנות לא בכל מחיר – החלטתם בכל זאת להביא מתנה? אין זה אומר שאתם חייבים לרכוש אותה בכסף בחנות. כל מה שמסמל תשומת לב, יאפשר חוויה של אהבה ונתינה. למשל צעצוע ישן שהיה שייך לבן משפחה עשוי ליצור קשר מיוחד עם הילד. חוברות יצירה וצבעים שיתרמו לפעילות משותפת (תוכלו לצבוע יחדיו) הינם מתנות גם להם וגם לכם.

5. שחקו עם הנכדים – החשוב ביותר הוא הקשר עם הנכדים, כך שככל שתרבו לשחק עימם, תכירו אותם יותר, ותדעו מה הם אוהבים ועל מה הם חולמים. אם תרבו בכך הם ימצאו בכם עניין שלא מותנה במתנותיכם בהכרח.

6. תכננו את זמנכם המשותף – תחושת ודאות מקלה על ניהול הזמן המשותף. נסו לתכנן מראש מה עושים כשנפגשים. זה יכול להיות יציאה למשחקי כדור בגינה, טיול עם הכלב, משחקי יצירה בבית, משחקי קופסא או קפיצה לג’מבורי הקרוב. כשאתם יודעים מה מצפה לכם אחר הצהריים קל להעביר את המסר לילדים ולגייס אותם לשתף פעולה.

7. השתמשו בסימני קריאה – טעות נפוצה היא לשאול את הנכדים “מה בא לכם לעשות היום? אולי משחקי קופסא? או כדורגל בגינה?”, הנכדים בד”כ יעדיפו לצפות בטלוויזיה. ככל שתהיו יותר אסרטיביים ותפנו אליהם בטון סמכותי כך עולה משמעותית הסיכוי שהטלוויזיה תישאר סגורה ושפעילותיכם המתוכננת תצא אל הפועל.

ולסיכום: כדי לעבור את חודשי הקיץ החמים בצורה הרגועה ביותר מילת המפתח היא הקשבה ותיאום ציפיות. היו קשובים קודם כל לעצמכם ולכוחותיכם, כבדו את חוקי הבית והקשיבו לנכדיכם ולתשוקותיהם כמובן ככל שהם בגבולות הטעם הטוב והיכולת. ועד אז – שיהיה לכולנו קיץ מהנה ובטוח!

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.