מערכות הרפואה מרחוק, “טלרפואה”, מסייעות כיום בארה”ב למי שלקה בשבץ באזורים כפריים, שבהן אין רופא זמין.
סיפור מרגש

מאת: רועי שני

שימוש במערכות טלרפואה יכול להציל חיים ולצמצם נזקים גם במקרים של שבץ, כפי שמוכיח הסיפור המרגש הבא, שהתפרסם בימים האחרונים ביומון האמריקאי הנפוץ USA Today.
בדיווח העיתונאי, דווח על מקרה בו הנוירולוג בארט דמרשלק מפיניקס, אריזונה, קיבל הודעה דחופה בזמן שחגג בביתו את חג ההודיה. בהודעה נמסר על אשה שהגיעה לחדר מיון בקינגמן, המרוחקת 320 ק”מ מפיניקס, לאחר שהחלה לדבר באופן לא ברור וששרירי פניה השתתקו.

דמרשלק הביט במטופלת, שאל אותה שאלות, בחן את סריקות המוח שלה ואישר בתוך דקות את האבחון: שבץ מוחי.

דמרשלק איננו גיבור-על, ואת ה”קפיצה” של 320 הק”מ הוא עשה בעזרת מערכת טלרפואה מתקדמת הכוללת מסכי וידאו דו-כיווניים, אשר בזכותה התאפשר לרופאים המקומיים להתייעץ עם נוירולוג, ולהחליט על טיפול בנוגדי קרישה שמנע מאותה אשה נזק קבוע. “המטופלת החלימה לחלוטין בתוך 24 שעות”, סיפר דמרשלק.

הטיפול בנוגדי קרישה מהסוג בו טופלה האשה אפקטיבי רק אם הוא מיושם בפרק זמן של 3 שעות מרגע הופעת הסימפטומים. לכן, קיימת חשיבות עליונה לערוך אבחון בהקדם האפשרי, ולסנן אילו מקרים מתאימים לטיפול זה ואילו לא, מפני שקיים בטיפול זה סיכון של דימום מוחי.

רופאים מומחים הם שאמונים לקבוע באלו מן המקרים יש להשתמש בנוגדי קרישה אלו, ומכורח המציאות הרופאים המומחים אינם תמיד זמינים ונמצאים בכל בתי החולים, בפרט כאשר מדובר על בתי חולים הממוקמים באזורים הכפריים של ארה”ב.

“במדינת יוטה יש אזורים גדולים מאוד בהם יש רק בית חולים אחד”, אומרת אליין סקלברין, מנהלת מכון השבץ בבית החולים “יוטה”. לפני שהחל בית החולים את השימוש במערכות טלפרואה, התייעצויות דחופות היו מתבצעות בטלפון, אולם אבחון נוירולוגי מקיף דורש גם התייחסות לפרטים ולנתונים ויזואליים.

במחקר שבדק יעילות טלרפואה מול התייעצות טלפונית הסתבר כי 88% מהאבחונים לשבץ שנערכו בטלפון היו נכונים, לעומת 98% מהאבחונים שנערכו באמצעות מערכות טלרפואה.
בז’ורנל Mayo Clinic Proceedings דווח לאחרונה כי מקרי ייעוץ רבים הנערכים בטלרפואה אינם מכוסים ע”י חברות הביטוח, ובנוסף קיימים גם חוקים המגבילים את המומחים מלייעץ בטלרפואה במקרים מסויימים. “הבעיה המרכזית”, מסכם דמרשלק, “היא שעדיין לא הוכח חד משמעית כי שירותי הטלרפואה מכסים את העלות הגבוהה של הקמת התשתיות”.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.