כולנו מכירים את המונחים ‘צמחי מרפא’ ו’צמחי תבלין’ וחלקנו אף יודעים לזהות אותם על גבי מדפי החנויות. אך כמה מאיתנו באמת נתקלו בצמחים אלו בתפארתם הטבעית המלאה בסביבת גידולם הטבעית.

בדיוק לשם כך פיתחתי מסלול ייחודי לו הענקתי את השם ‘טיול הכרות עם צמחי מרפא ותבלין’ , כי כשמו כן הוא.
לימור אלמוג ביולוגית (M.Sc) עם התמחות בצמחי מרפא ומדריכת טיולים

מדובר בטיול רגלי נפלא בן 3-4 שעות באזור הנהדר של הר נטופה, במהלכו נפגוש בסוגים רבים ומגוונים של צמחי מרפא ותבלין ונלמד לזהותם על פי המראה שלהם ועל פי ריחם. בטיול זה המטיילים ואנוכי נהנים יחד מהצצה קטנה אל העולם המגוון והעשיר הנפרש על פני ארבע קצוות תבל של צמחי המרפא, מנקודת מבט מדעית ותוך הסתכלות אקולוגית.
בטיול אערוך למטיילים הכרות עם תחום צמחי המרפא על גווניו השונים והמורכבים. נכיר יחד צמחי בר המשמשים כצמחי מרפא הן ברפואה העממית וגם ברפואת הצמחים המודרנית. כמו כן נזהה יחד את הצמחים על פי מאפייניהם הייחודים, נלמד את סוד הריפוי הניצב מאחורי כל אחד מהם שישולבו גם מסיפורים אגדות ושירים.
נקודת ההתחלה של הסיור שלנו תהיה בכניסה אל היישוב הררית, בתצפית על בקעת בית נטופה. שם אספר לכם על קצה המזלג את קורותיה של ההתיישבות בגליל במסגרת תוכנית המצפים וגם על הייחודיות של היישוב הררית בשילוב נגיעות אישיות על החיים בגליל בכלל ובהררית בפרט. התרשמות אישית מהישוב נוכל לקבל כשנחצה אותו בדרכינו לעבר מבדד נטופה.
הסיור סביב פסגת הר נטופה הינו סיור מעגלי החושף בפנינו נוף עוצר נשימה של הרי הגליל העליון הכנרת והגולן. בסיור נתבשם מניחוחות וממראות הטבע. נחוש, נחווה ונלמד את סוד הארומה של צמחי התבלין הגדלים על ההר. אספר לכם על ייחודם, עוצמתם ופעילותם הפרמקולוגית של השמנים האתרים, נמולל יחד עלי מרווה ואזוב ונכיר את ריח הגעדה המצויה והכתלה החריפה.
כמובן שלא ניתן לעשות טיול כזה מבלי לתת את הכבוד לעצי החורש. נכיר את הפרי שמהווה תחליף לקפה, נעצור גם ליד החרוב ונבין מדוע זהו העץ אליו מומלץ עלינו לקחת את בחירת ליבנו . במהלך הטיול נפגוש בין היתר גם את שיח המסטיק בו אשתמש על מנת לספר לכם על החיבור בין הפולקלור למדע. את סגירת המעגל נעשה במטע זיתים גלילי בו אספר לכם מי הם הצמחים המומלצים ביותר לבריאות טובה ומהי הדרך השלמה להגיע אליה. נקודת הסיום של הטיול הינה ביקור בכנסיה התת קרקעית המדהימה המצויה במבדד נטופה, שם שם נשמע על אותם נזירים אשר בחרו להתבודד במקום ולחיות חיי תפילה עבודה ושלווה.
אורך הסיור: שלוש עד ארבע שעות.
כדאי להצטייד בכובע, מי שתייה, מעט אוכל ונעלי הליכה נוחות
למידע נוסף והרשמה לימור אלמוג 050-9007472 http://www.limor-almog.co.il/

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.