שמירה על היגיינת הפה והחניכיים טובה לא רק לשיניים – אלא גם יכולה לסייע משמעותית בהפחתת תחלואה קרדיאלית

מאת: רועי שני

עוד סיבה מצויינת ללכת לבקר את רופא השיניים שלך: מחקר אמריקאי חדש מגלה כי אנשים עם כמות גדולה יותר של חיידקים בחלל הפה הם בעלי נטייה גדולה יותר ללקות בהתקף לב.

למרות שמחקרים רבים הצביעו על הקשר בין חיידקים הגורמים למחלות חניכיים לבין מחלות לב, עד כה לא הצליחו החוקרים להוכיח זאת באופן חד משמעי. המחקר הנוכחי מצליח לקשור באופן ודאי בין היגיינה של חלל הפה לבין מחלות קרדיווסקולאריות.

החוקרים מאמינים כי הבקטריות בחלל הפה גורמות להעלאת רמת הדלקתיות הכללית של הגוף, שעלולה להוביל להיווצרות קרישי דם ולהתקפי לב.

במסגרת המחקר, חוקרים מאוניברסיטת בופאלו בניו יורק השוו דגימות של חיידקים שנדגמו מ-12 מוקדים שונים בפיהם של 386 גברים ונשים שלקו בהתקף לב, עם דגימות חיידקים שנלקחו מפיהם של 840 אנשים בריאים. החוקרים מצאו כי לחולי הלב היו הרבה יותר סוגי חיידקים בפה בהשוואה למשתתפים הבריאים.

למרות שהחוקרים מצאו קשר בין מחלות הלב לבין שני סוגי חיידקים ספציפיים, Tannerella Forsynthesis ו- Preventella Intermedia, כמות החיידקים הכללית בפה הסתברה כמשפיעה יותר על התקף לב מאשר סוגי החיידקים.

"למרות שסוגי חיידקים ספציפיים נמצאו כקשורים לעליה בסיכון ללקות במחלות לב, כמות החיידקים הכללית יותר משמעותית ומשפיעה מאשר סוגי החיידקים" אומרת החוקרת הראשית ד"ר אוליזוה אנדרינקאיה. "במילים אחרות, סך כל כמות החיידקים יותר חשובה מאשר סוג האורגניזם הספציפי", היא מבהירה.

 

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן


להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

תגובות סגורות.