עייפים מדי? לא ישנים מספיק שעות? סובלים מיתר לחץ דם? אם התשובה שלכם לכל אחת מן השאלות הללו היא חיובית – כנראה שאתם נמצאים בסיכון יתר למחלות לב, כלי דם ושבץ מוחי. כך עולה ממחקר חדש.

מאת: איתי לביא ועופר מאיר

המחקר נערך באוניברסיטת ג’יצ’י ביפן (Jichi Medical University) והוא מתפרסם בגליון נובמבר של כתב העת Archives of Internal Medicine. הוא כלל 1,200 נבדקים בני 33-97 (ובגיל ממוצע 70) שסובלים מיתר לחץ דם.

בתחילה, מדדו החוקרים ברציפות את לחץ הדם של כל אחד מהמשתתפים במשך 24 שעות באמצעות מכשיר הולטר – כדי לעקוב אחר השינויים היומיים בלחץ הסיסטולי והדיאסטולי שלהם (שמשתנה במשך היום, גם אצל מי שלחץ הדם שלו מאוזן).

לאחר מכן הם המשיכו לעקוב אחר כל המשתתפים במשך 4 שנים בממוצע – תקופה שבה לקו 99 מהם בהתקפי לב, שבץ מוחי או דום לב.

ניתוח התוצאות העלה כי הנבדקים שישנו פחות מ-7.5 שעות שינה בכל לילה, העלו את הסיכון שלהם למחלות קרדיאליות ב-68% (!). בקבוצת סיכון גבוהה במיוחד, נמצאו נבדקים שישנו פרקי זמן קצרים בלבד, שבמהלכם לחץ הדם שלהם אפילו לא הספיק לרדת לערכים נמוכים, כפי שהוא אמור לעשות באופן נורמלי.

“זוהי קבוצה שניתן לזהות אותה ולעקוב אחריה בנקל”, אמר ד”ר קזו איגוצ’י, שהוביל את המחקר, “משום שניתן לדעת מי לא נהנה ממספר מספק של שעות שינה וגם לבדוק האם לחץ הדם שלו לא צונח באותו זמן”. החוקר ציין כי הסיכון הקרדיאלי אצל קבוצת ה”ישנים מעט” גבוה פי 4 בהשוואה לחבריהם.

איגוצ’י ועמיתיו משערים כי חוסר השינה מוביל להגברת הפעילות במערכת העצבים במשך היום, וכך יוצר עומס על מערכת הלב וכלי הדם. הקבוצה שבה לחץ הדם אינו צונח בלילה סובלת במקביל מעומס נוסף, וכך, לדברי החוקרים, השילוב של שני העומסים על המערכת הקרדיאלית יוצר מעמסה גדולה מדי, שבאה לידי ביטוי בתחלואה לבבית.

יתר לחץ דם ידוע ברפואה מזה שנים כגורם סיכון ראשון במעלה למחלות לב וכלי דם, ומכונה “הרוצח השקט”, בהיותו נטול תסמינים. כעת ברור כי לחץ דם גבוה שאיננו מאוזן, בתוספת מספר מועט מדי של שעות שינה, הוא מתכון בטוח למוות מוקדם.

 

24/11/2008

 

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.