שימוש באמצעי הדמייה מתקדמים, גילה כי הרבה יותר מטופלים מכפי שהרופאים חשבו לקו בהתקף לב ללא סימפטומים

מאת: רועי שני

ההערכות המקובלות קובעות כי 200 אלף איש חוטפים בארה”ב מדי שנה “התקפי לב שקטים”, כלומר כאלו שלא כוללים כאב או כל סימפטום אחר שיעיד על התרחשותם.

אולם ד”ר האן קים מאוניברסיטת דיוק שבצפון קרוליינה, חושד ששיעור הלוקים בהתקפי לב שקטים גבוה בהרבה, והחליט לערוך מחקר משל עצמו בעניין. “עד כה אף אחד לא באמת ידע מה השכיחות המדויקת של התקפי לב אלו ומה השלכותיהם”, הוא הסביר.

ההתקף אולי מכונה “שקט” – אבל ההשלכות שלו על בריאותו של מי שלקה בו, דומות וכמעט זהות לחלוטין למי שחטף התקף לב “רועש”.

רופאים יכולים לזהות מקרים של התקפי לב שקטים רק בדיעבד, אחרי שהם התרחשו, על ידי אבחון שינויים בפעילות החשמלית של גלי Q בלב באמצעות בדיקת א.ק.ג., ועל ידי איתור אנזימים מסוימים במחזור הדם.

אולם לא כל התקפי הלב השקטים גורמים לשינוי בגלי Q או ברקמת שריר הלב ניתנים לאיתור באמצעות אק”ג. “אלו התקפי הלב שאנו לא יכולים לזהות מפני שעד כה לא היה מכשור טכנולוגי מתאים לזיהויים”, אומר קים.

לצורך המחקר השתמשו קים וצוות המחקר במכשיר MRI (הדמיית תהודה מגנטית) חדשני, המכונה delayed enhancement cardiovascular magnetic resonance. מכשיר הדימות החדשני אמון במיוחד על זיהוי נזקים זעירים שהתרחשו ברקמת שריר הלב.

במסגרת המחקר, שממצאיו פורסמו בכתב העת Medicine המסונף למיזם התוכן המדעי Public Library of Science, נבחנו 185 משתתפים הסובלים ממחלות לב כליליות אך ללא תיעוד של התקפי לב. החוקרים מצאו ש 35% מהמשתתפים לקו בעברם בהתקף לב – מבלי שידעו זאת.

כמו כן, הסתבר כי התקפי הלב השקטים, שאינם פוגעים בגלי Q, שכיחים פי 3 יותר מאשר התקפי לב שכן פוגעים באותם גלים. עוד עולה מן המחקר כי הסיכון של המטופלים למות בתוך שנתיים מיום האירוע הלבבי השקט מבעיות הקשורות ללב הוא פי 17 בהשוואה לאנשים בריאים שלא לקו בליבם.

לדברי קים, נהוג כיום לטפל באנשים שלקו בהתקפי לב שקטים בדיוק כמו בשאר חולי הלב, אך בהתחשב בממצאי המחקר ובסיכון למוות על רקע לבבי יש לבחון דרכים חדשות ומיטביות לטיפול בחולים אלה.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

 

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.