רופאים רבים נוטים לייחס התעלפויות למתח נפשי, אולם מחקר חדש חושף כי התעלפויות נשנות עלולות להיות סימפטום לבעיה לבבית חמורה

מאת: רועי שני

התעלפויות חוזרות ונשנות עלולות להיות סימן אזהרה מקדים למחלת לב. כך מזהירים חוקרים מאוניברסיטת רוש (Rush University Medical Center) בשיקגו.

לדברי החוקרים, במקרים רבים של מטופלים המתלוננים על התעלפויות חוזרות ונשנות, סבורים הרופאים כי הסיבה לכך נעוצה במצבי עקה (סטרס) נפשיים. אולם התעלפויות חוזרות, המכונות בעגה הרפואית “סינקופה” (=שינוי מקצב), עלולות דווקא להעיד על בעיה בקצב הלב.

“אנשים הסובלים מאפיזודות נשנות של התעלפויות, חיים – בהרבה מן המקרים – בפחד מתמיד מפני איבוד ההכרה אשר עלול להתרחש בכל רגע ומקום” אומר הקרדיולוג ד”ר קוסיק קרישנן במרכז הרפואי רוש.

מטופלים הסובלים מסינקופה בלתי מוסברת חייבים להתאים את אורח חייהם למצב המיוחד בו הם שרויים- מה שמשפיע רבות על התנהלותם היומיומית.

במקרים רבים הם אינם מסוגלים לנהוג, מתפטרים ממקום העבודה ומפאת הסכנה אינם יכולים להישאר לבד אף לא לרגע. כמו כן, כתוצאה מההתעלפויות מטופלים אלו מבקרים תדיר בחדרי מיון עקב פציעות שקרו במהלך איבוד ההכרה.

“רבים ממטופלים אלו”, אומרים החוקרים, “מקבלים תרופות נוגדות חרדה, משום שהרופאים סבורים שההתעלפויות נובעות ממצבי לחץ נפשי עזים. חלק ממצבי הסינקופה אכן מתעוררים עקב מצב נפשי – אולם חלק אחר עלול לנבוע מצבים לבביים לקויים, הפרעות מטבוליות או נוירולוגיות”.

לדברי קרישנן, סינקופה מסוג זה נוצרת עקב מצב קרדיווסקולרי בו הפעילות הקצבית של הלב אינה תקינה.

כמו כן מדגיש קרישנן כי מצב זה מאוד קשה לאבחון מפני שאינו מתרחש כל הזמן – אלא רק באפיזודות בהן מתעלף המטופל. סינקופה מסוג זה עלולה להתעורר לאחר התקף לב, אי ספיקת לב, הפרעות בקצב הלב, הפרעות בזרימת הדם, פגמים בשסתומי הלב ולחץ דם נמוך.

מכיוון שאיתור מצב הסינקופה עלול לקחת זמן רב, והסימפטומים שונים אצל כל מטופל ומטופל, בביה”ח רוש מציידים את המטופלים בערכת אלקטרוקרדיוגרמה (ECG) קטנה ואלחוטית המושתלת בגוף המטופל.

הערכה, ששוקלת 15 גרם, מוחדרת מתחת לעור באזור החזה בפרוצדורה פשוטה שאינה דורשת אשפוז. ההתקן הלבבי אוגר מידע אודות קצב הלב וכן מדדים נוספים- כך שהרופאים יכולים בקלות לאתר אי תקינויות והפרעות בקצב הלב.

“ההתקנים האלחוטיים הללו הם כלי דיאגנוסטי יעיל לזיהוי הסיבות הגורמות לכל כך הרבה אנשים לסבול מאפיזודות סינקופיות” אומר קרישנן, ומוסיף “כמו כן, המכשירים האלו יכולים לסייע לנו לאבחן את החולים באופן מהיר וזול יותר מאשר האלטרנטיביות הדיאגנוסטיות האחרות”.

סינקופה הינו מצב הפוגם קשות באיכות החייהם של למעלה ממיליון אמריקאים בכל שנה, ומהווה גורם לכ-10% מסך כל הפציעות הנובעות מנפילות אצל מבוגרים. ההוצאות הכלכליות של רשויות הבריאות האמריקאיות בטיפול בנזקי גוף הנגרמים מהתעלפויות מוערך בכיותר ממיליארד דולרים בשנה. הסיכון ללקות בסינקופה עולה עם הגיל ונפוץ בקרב שכבת האוכלוסיה הבוגרת.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.