מאות אלפי ישראלים מתנדבים מדי יום באמצעות מאות ארגונים המטפלים באוכלוסיות הזקוקות לסיוע. לצד תחושת הסיפוק המתלווה אל הפעילות ההתנדבותית, מחקרים שנערכו בשנים האחרונות בעולם הוכיחו כי פעילות זו באופן קבוע לא רק שמשפרת משמעותית את איכות החיים אלא אפילו מאריכה אותה.


מתוך מגזין פעימות און ליין אוגוסט, 2008

במחקר שנערך באוניברסיטת מישיגן שבארצות הברית עקבו מדענים משך עשר שנים אחר 2754 גברים ונשים מהעיר טקומסה, במטרה לבדוק את השאלה האם ישנן השלכות כתוצאה מפעילות התנדבותית על איכות ואורך החיים שלנו. תוצאת המחקר הדהימה את הקהילה הרפואית. רמת התמותה אצל אלה שלא עסקו בפעילות התנדבות היתה גבוהה פי שנים וחצי מאלה שעשו זאת לפחות פעם בשבוע. לתוצאות יש לציין לא היה כל קשר לגיל, מין או מצב בריאותי של הנבדקים בתחילת המחקר. תוצאות אלו תקפות גם לגבי ישראל מספרת נאוה בן משה מנהלת תוכניות פיתוח וידע ב”מועצה הלאומית להתנדבות בישראל. “גם בישראל ערכנו בשנים האחרונות מספר מחקרים מסוג זה ומצאנו שלא רק שהפעילות התנדבותית תורמת משמעותית לאיכות ואורך החיים שלנו אלא שבמקרים בהם מדובר במתנדבים מבוגרים הפעילות ההתנדבותית מסייעת להם להסתגל ולהעצים את חייהם והתוצאות וההשלכות של הפעילות ההתנדבותית שלהם היא משמעותית וניכרת במיוחד”.

 

במדינת ישראל לא חסרות מסגרות בהן ניתן להתנדב ובמדינה שאזרחיה ידועים בכל רחבי העולם ביכולות הנתינה וההתנדבות שלהם, לשמחתינו גם לא חסרים מתנדבים מוסיפה בן משה. “אך תמיד יש מקום לעוד” היא מוסיפה בחיוך.  בישראל של 2008 פועלים מאות ארגונים התנדבותיים בטווח רחב מאד של נושאים. החל ממתנדבים המלווים עולים חדשים בדרכם החדשה, דרך כאלו המסייעים לתלמידים המתקשים בלמודיהם ועד מתנדבים המתייצבים מדי יום בבתי חולים ועושים כל שביכולתם לסייע ולעודד חולים.

 

בתחילת חודש אוגוסט השנה ערך מועדון אינטראקט גן יבנה בשיתוף מועדון רוטרי והמחלקה לשירותים חברתיים במועצה המקומית, קייטנת קיץ לילדים בהתנדבות בה השתתפו 45 ילדים, כאשר צוות הקייטנה מונה כ-15 בני נוער ומבוגרים החברים בתנועת ה”אינטראקט” ומדריכים בהתנדבות את החניכים בסיוע חברי מועדון רוטרי גן יבנה. גילה זיידל – ילידת ישראל, ממוצא עילית, אם לילדה עיוורת. הקימה ועומדת בראש ארגון ארצי להורים לילדים לקויי ראיה ועיוורים. השנה גם יוענק אות הנשיא למתנדב לשנת 2008 לגברת גילה זיידל על הסיוע שהיא מעניקה הסובלים מליקויי ראיה עיוורן ולבני משפחותיהם. גילה גייסה לארגון 960 משפחות לילדים לקויי ראיה ועיוורים ממגזרי האוכלוסייה השונים. באמצעות הארגון היא מקיימת פעילות לילדים ולמשפחותיהם. ומעניקה מידע מקצועי נגיש ומעודכן, הגנה על זכויות ילדים עיוורים. כמו כן משמשת גילה גם גורם תומך לכל משפחה בעלת ילד עיוור.

 

“כשאני מגיע למחלקת השיקום של בית החולים בית לוינשטיין אני שוכח את הכל ובכל פעם אני מתרגש מחדש כאילו היה זה יומי הראשון כאן”. את המונולוג המרגש הזה מספר יחזקאל רבצי בן ה- 76, המתנדב לסייע לפצועים פגועי ראש וגפיים בבית לוינשטיין בתדירות של 3 פעמים בשבוע כבר מזה 13 שנים. התקופה היחידה בה נעדר רבצי מהמחלקה היתה לפני כשנתיים. וגם אז רק בשל תקופת שיקום שנדרש לעבור בעצמו בעקבות ניתוח לב פתוח. “רציתי לחזור לחברים שלי כלומר המאושפזים בבית לוינשטיין מיד כשחזרתי הביתה מבית החולים לאחר הניתוח, אבל הרופאים ביקשו ממני לנח חודש נוסף. הסברתי להם שטיפול בפצועים הללו זו המנוחה הכי טובה עבורי, עד שבסוף הם נשברו ואיפשרו לי לחזור אחרי שבועיים”.

 

אך כאמור לא מדובר רק בהעצמה אישית בתחושתו של המתנדב או בתרומה הנפלאה שלהם לאלו הנזקקים לתמיכה וסיוע. מדובר בפעילות בעלת השלכות של ממש על אורך החיים שלנו. “לפעילות התנדבותית יש השפעה פסיכולוגית חיובית ביותר אצל כל אחד אך בעיקר בקרב אוכלוסיות מבוגרות יותר וגימלאים” מסביר ד”ר הרמן ריזנין פסיכולוג מאונ’ פנסליבניה. “ראשית פעילות זו מאפשרת להם ליצור סדר יום. כדי להתנדב פעמיים שלוש במקום כל שהוא אתה נדרש להתחייב להגיע לאותו מקום בזמן ולבצע את הפעילות למשך מספר שעות. לאוכלוסיה המבוגרת שחלק ניכר ממנה מבלה את מרבית זמנה בבית זו הזדמנות מצויינת לנער את האבק ולצאת אל העולם. שנית, כשאתה מטפל באדם חולה אתה פתאום מקבל פרספקטיבה ומבין שגם אם חשבת שמצבך הבריאותי לא פשוט, ישנם אחרים שיחסית אליהם מצבך מצויין. ומה לעשות, זה דבר שיכול לעודד. אך האלמנט החשוב ביותר היא העובדה הבסיסית שנתינה טומנת בחובה גם קבלה. אין מתנדב שלא תשמע ממנו שהמתנה הכי גדולה שהוא מקבל מהפעילות שלו הוא החיוך של הילד או החיבוק של הפצוע או הסיפור הנפלא שהוא שמע מהקשיש כשהוא יצא איתו לטיול. פעילות התנדבותית הינה מסלול דו כיווני. אתה נותן אך גם מקבל לא פחות”.

 

למידע ופרטים נוספים על המקומות בהם ניתן להתנדב בישראל ניתן למצא באתר האינטרנט  http://www.ivolunteer.org.il/

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.