מחקר אמריקאי חדש בדק את השאלה המסקרנת שבכותרת, באמצעות ניתוח נתוניהם הרפואיים של שחקני פוטבול, שהוסיפו למשקלם בשנים האחרונות

מאת: רועי שני

זמן רב עוסקים החוקרים בשאלה האם אפשר להיות גם שמנים וגם בריאים. מחקר חדש בחן את המדדים הפיזיולוגיים של שחקני פוטבול אמריקאים אשר משקלם עלה באופן קבוע ב-20 השנים האחרונות.

עבור ג’אסטין בנאן, שחקן מקבוצת Baltimore Ravens, השוקל 140 ק"ג ומתנשא לגובה של 1.90 מטר- כמה שיותר גדול זה יותר טוב. "הגודל שלי במשחק מאפשר לי להתגבר בבת אחת על  שני שחקנים מהקבוצה המתחרה",הוא אומר.

השאלה האם השחקנים שהולכים ומשמינים מסכנים את בריאותם העסיקה את רופא קבוצת Baltimore Ravens, ד"ר אנדרו טאקר, שהוביל מחקר חדש בו הוא העריך את הסיכון ללקות במחלות לב בקרב 500 שחקני פוטבול מקצועיים.

"כל השחקנים הם בעלי מידות ענקיות אך במקביל גם מאוד פעילים גופנית. אותנו עניין לבחון את ההשפעה של השמנת היתר על הסיכון ללקות במחלות לב בקרב אוכלוסיה זו", אמר טאקר.

מהמחקר עולה כי בהשוואה לגבר האמריקאי הממוצע, שחקני הפוטבול סובלים יותר מיתר לחץ דם, מעשנים פחות, בעלי סיכון נמוך יותר לסוכרת מסוג 2, ובעלי רמות כולסטרול דומות לגבר הממוצע –  למרות שמשקלם גבוה יותר.

"פעילות גופנית נמרצת הסתברה כבעלת השפעה מובהקת בצמצום הסיכון ללקות במחלות לב", הסביר החוקר.

בנאן מודע לשינויים הנדרשים באורח החיים כאשר שחקני הפוטבול פורשים: "אני לא חושב ששחקן הפוטבול מתאמן באותה אינטנסיביות לאחר שהוא פורש, ולכן יש צורך בשינוי אורחות החיים לאחר הפרישה, שינוי שיאפשר לך לשמור על איכות החיים", הוא אומר.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן


להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

תגובות סגורות.