נגמרו התירוצים, עכשיו זה בדוק: אפילו הפחתת משקל מתונה יכולה לסייע לבריאות הלב שלך.

מאת: רועי שני

 כך עולה ממחקר שנערך ב”מרכז לבריאות הלב וכלי-דם” ביוסטון שבארה”ב, וגילה כי להורדה במשקל יש השפעה מיטיבה על המערכת הקרדיו-וסקולרית (לב וכלי דם) – אפילו אם מדובר בקילוגרמים ספורים ובודדים.

המחקר נערך במרכז למניעת מחלות לב וכלי דם בקולג’ “ביילור” למקצועות הרפואה, על ידי ד”ר כריסטי בלנטיין. היא מציינת שמהנתונים עולה כי “אפילו הפחתה של 6.5% ממשקל הגוף בקרב הסובלים ממחלות לב וכלי דם צמצמה באופן משמעותי את הופעתם של הגורמים הידועים למחלות לב כמו: לחץ הדם, רמת סוכר בדם, טריגליצרידים וכולסטרול”.

לדבריה, “התוצאות המרשימות הופיעו כבר לאחר הפחתת משקל זניחה יחסית, לפני שהמטופלים הגיעו ליעד המשקל הרצוי”

העובדה שהשמנת עלולה לגרום לבעיות בריאות קשות ידועה. הסיבוכים הנובעים מהשמנת יתר משפיעים גם על תוחלת החיים וגם על איכותם, ויכולים לגרום למספר רב של מחלות וביניהן התקף לב.

הסיבה לכך נעוצה בקילוגרמים המיותרים שגורמים למאמץ יתר של הלב, דבר שמעודד התפתחות מחלות לב, אפילו במצבים בהם לא מעורבים גורמי סיכון נוספים. בנוסף, המשקל העודף גורם לאגירת סיבי קולגן, שהצטברותם פוגעת בגמישות רקמת שריר הלב ורקמת כלי הדם, וזמן המנוחה בין התכווצויות הלב הולך ומתארך.

השמנת יתר, ובמיוחד כאשר מצטבר השומן באזור הבטן, מוכרת כבעיה נפוצה בחברה המערבית, מהווה גורם סיכון עיקרי למחלות לב וכלי דם ומוגדרת כיום כגורם מוות מרכזי.

מומחים מעריכים כי 50 מיליון אמריקאים נמצאים בסיכון לפתח ליקויים במנגנון חילוף החומרים שיוביל להשמנת יתר ועלול לגרום, בסופו של דבר, למחלות קרדיו-וסקולריות. לכן, מחלות מטבוליות הינן גורם סיכון הקשור ישירות לעליה במחלות לב.

המחקר מראה כי הפחתה במשקל היא השיטה הבטוחה ביותר לשליטה על גורמי הסיכון של מחלות לב וכלי דם הנובעים מליקויים מטבולים שונים. לדברי החוקרים, הצעד הראשון שעל המטופלים לנקוט במקרים של מחלות לב הוא דיאטה מתונה.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.