חוקרים מאוניברסיטת ייל גילו כי תחושות חריפות של כעס משפיעות לרעה על שריר הלב, ופוגעות במערכת החשמלית שלו

מאת: רועי שני

סבתא צדקה, ומסתבר שזה באמת לא בריא להתרגז: מחקר חדש קושר בין 400,000 מקרי דום לב המסתיימים במוות מידי שנה בארה”ב, לבין הפרעות בקצב הלב הנגרמות מתחושות של כעס ומתח נפשי.

במאמר שפורסם בגיליון האחרון של Journal of the American College of Cardiology, נטען כי תחושות של כעס ומתח נפשי משרים שינויים חשמליים בשריר הלב. שינויים חשמליים אלו עלולים להוביל להפרעות בקצב הלב, במיוחד אצל מושתלי קוצב לב משולב עם דפיברילטור (ICD).

“המחקר חשוב מפני שזו הפעם הראשונה בה אנו מבינים כיצד כעס ומתח נפשי עלולים לעורר הפרעות קטלניות בקצב זרימת הדם בין חדרי הלב, במיוחד בקרב מטופלים הסובלים ממחלות לב”, אומרת ד”ר רייצ’ל למפרט מבית הספר לרפואה באוניברסיטת ייל.

במהלך המחקר, שהתמקד ב-62 נבדקים מושתלי קוצב לב משולב עם דפיברילטור, עברו המשתתפים מבדקים מבוקרים המדמים חווית מתח נפשי אשר במהלכם נמדדה היציבות החשמלית של ליבם.

“אנו יודעים כי רגשות חזקים מעוררות את המערכת הסימפתטית” אומרת ד”ר למפרט, “ובמחקר זה מצאנו שמטופלים שחוו רמות כעס גבוהות חשופים יותר להפרעות מסוכנות בקצב הלב” היא מוסיפה.

גם במקרים בהם סבלו הנבדקים מגורמי סיכון נוספים, כמו היסטוריה משפחתית או שלקו בעברם בהתקף לב, עדיין בלט רכיב הכעס כגורם מובהק להפרעות בקצב לב. נבדקים שנטו להתרגז ולחוש תחושות כעס חזקות חשופים להפרעות בקצב הלב עד פי 10 מאשר משתתפים שהציגו תחושת כעס מתונה או לא כעסו כלל.

“ממצאי מחקר ראשוני זה מוכיחים כי מתח נפשי, ובמיוחד כעס, עלולים להיות סיבה משמעותית להפרעה בקצב הלב” אומרת ד”ר למפרט, ומסכמת “דרכי טיפול המשלבות עזרה ומתן כלים התנהגותיים ותרופתיים בהתמודדות עם כעס ותחושות שליליות אחרות יכולות לסייע בהפחתת שיעור הסובלים מהפרעות בקצב לב ומדום לב קטלני”.

 

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.