מחקר אפידמיולוגי שנערך בארצות הברית, גילה כיצד יכול כל אחד מאיתנו להגן על בריאות הלב שלו – ולהוסיף לחייו עוד 21 שבועות

מאת: עופר מאיר

תמיד חשדנו שאוויר נקי הוא טוב יותר לבריאות, וכעת מגיעה הוכחה מוצקה, חד-משמעית וגורפת לכך, שמתפרסמת בלא פחות מה-New England Journal of Medicine, שנחשב ל”תנ”ך” של עולם הרפואה.

את המחקר ערך ד”ר ארדן פופ (Arden Pope), אפידמיולוג מאוניברסיטת Brigham Young ביוטה, שבחן את נתוני התחלואה והתמותה ב-51 אזורים עירוניים בארה”ב, ובדק את הסיבות המדוייקות לעלייה בתוחלת החיים מראשית שנות ה-80 ועד לסוף שנות ה-90.

סך הכל העלייה בתוחלת החיים עמדה על שנתיים ו-8 חודשים (32 חודשים בסה”כ). החוקר ביקש לדעת מה תרם לכל חודש נוסף של חיים, ובודד את המשתנים הקריטיים שתרמו לכך.

לאחר בדיקת הנתונים, הוא גילה כי הפחתת עישון הטבק הוא הגורם המשמעותי ביותר שגרם לעלייה בתוחלת החיים של האמריקאים בשנים האחרונות. הנתון הזה היה צפוי ולא מרעיש בכלל, שכן עישון ידוע כגורם המזיק ביותר לבריאות הלב שניתן למניעה.

אולם אחרי ניתוח מתמטי מדוקדק של הנתונים, הוא גילה משתנה חשוב ומפתיע: שיפור איכות האוויר באזורים העירוניים שנבדקו, תרמה בממוצע לכ-15% מסך כל העלייה בתוחלת החיים. במילים אחרות: מי שנהנה מאוויר נקי, זכה גם ב-21 שבועות נוספים של חיים (או קצת יותר מחמישה חודשים וחצי).

שיפור איכות האוויר משמעותו הפחתת הפליטה של חלקיקים רעילים הנפלטים לאוויר ממנועי בנזין, דיזל וממפעלים מזהמים. “נדהמתי לגלות כמה משמעותית היא החשיפה לחלקיקים מזהמים שנמצאים באוויר”, הוא אמר, “לאחר שבודדתי את הנתונים וראיתי את התרומה הברורה שלהם להארכת שנות החיים”.

פופ מצא שכאשר זיהום האוויר פחת ברמה של 10 מיקרוגרם למ”ר – תוחלת החיים עלתה לא רק ב-21 שבועות – אלא הצליחה לרשום זינוק מרשים של 31 שבועות חיים נוספים. כך, למשל, קרה בפילדלפיה. “ככל שזיהום האוויר היה נמוך יותר”, הוא סיכם, “כך מצאתי כי האוכלוסייה במקום חיה יותר שבועות”.

בבפאלו שבצפון מדינת ניו יורק וכן בפיטסבורג, פחת זיהום האוויר ב-13-13 מיקרוגרם למ”ר – מה שהאריך את תוחלת החיים שם ב-43 שבועות.

“הנתונים הללו מוכיחים באופן חד משמעי”, ציין, “כי יש תועלת ברורה במאמצים לצמצום הזיהום ושיפור איכות האוויר שהתחלנו בהם בראשית שנות ה-70”.

בארגון הבריאות העולמי, ה-WHO, מעריכים כי 1.4% ממקרי המוות בעולם מתרחשים בגלל זיהום אוויר.

 

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.