הפרעות קצב לב

מחקר אמריקאי עדכני, מגלה כי מטופלים שמפתחים הפרעה בקצב הלב מייד לאחר צנתור טיפולי – נמצאים בסיכון יתר לתמותה

מאת: רועי שני

מחקר חדש, שנערך במרכז הרפואי של אוניברסיטת דיוק בצפון קרוליינה, מגלה כי מטופלים אשר פתחו הפרעה בקצב הלב לאחר שעברו צנתור, הם בעלי סיכון גבוה למקרי מוות בתוך מספר חודשים מהצנתור, בהשוואה למטופלים שלא פתחו הפרעות בקצב הלב לאחר הצנתור.

“ממצאים אלו מרמזים כי עלינו לבחון מחדש את ההשלכות של הפרעות בקצב הלב לאחר צנתור” אומר החוקר הראשי ד”ר כריסטופר גרנגר, קרדיולוג במרכז הלב של אוניברסיטת דיוק.

לדברי גרנגר, עד לא מכבר סברה הקהילה הרפואית כי הפרעות קצב אלו אינן משפיעות על חיי המטופלים כיוון שטיפול יעיל ומהיר בהפרעה משיב, ברוב המקרים, את קצב הלב לקדמותו. “מחקר זה מוכיח כי טעינו, וכעת אנו יודעים כי הפרעות הקצב מסכנות את חיי המצונתרים”, הוא אומר.

במסגרת המחקר עקבו החוקרים בין השנים 2004-2006 אחר 5,745 מטופלים אשר נקבע להם צנתור. החוקרים תיעדו מי מהמטופלים סבל מהפרעות קצב, מועד ההפרעה ומה קרה למטופל בהמשך.

מהנתונים שנאספו עולה כי קרוב ל-6% מהמטופלים סבלו לפחות מאפיזודה אחת של הפרעות קצב לפני או אחרי הצנתור, וכי הפרעות הקצב העלו את הסיכון למות בתוך 3 חודשים מהצנתור עד פי 3.

“הסיכוי ללקות באפיזודה קטלנית של הפרעות בקצב הלב צונח לאחר 48 שעות” אמר הקרדיולוג ד”ר רג’נדרה מטה ממרכז הלב של אוניברסיטת דיוק.

לדבריו, “מחקר זה עוזר לנו לזהות מגזר חדש של חולים אשר כפי הנראה לאחר הצנתור זקוק לזמן אשפוז ארוך יותר ולהשגחה רפואית  צמודה יותר”.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.