בחנוכה הזה אומרים תודה ומכניסים אור לחיינו!

מאת: הילה יניב

הכרת תודה אינה רק המעלה הגדולה ביותר, היא ההורה של כל שאר המעלות” (סיסרו, פילוסוף רומאי)

 

כולם יודעים לדקלם שחג החנוכה הנמשך 8 ימים הוא חג האורים, המכבים, הסביבונים והילדים.
כולם גם יודעים שמקור השם הוא בחנוכת המקדש. אבל רק מעטים יודעים שחג החנוכה הוא חג יהודי המונה 8 ימי הודאה, וזאת בשל חנוכתו מחדש של בית המקדש ונס פח השמן.
מסתבר שמנהג הדלקת נרות החנוכה נועד לציון אותם ימים של הודאה והכרת תודה.

דתות שונות לאורך כל ימי ההיסטוריה ביניהן היהדות, הנצרות האסלאם, בודהיזם והינדואיזם, מסורות רוחניות, ופילוסופיות שונות מצאו שקיימת חשיבות רבה להכרת תודה, גם מחקרים בתחום הפסיכולוגיה החיובית בת זמננו אששו את מה שההיסטוריה כבר ידעה ומצאו כי להכרת התודה יש קשר גבוה ביותר לתחושת רווחה בחיים. זו הסיבה שבריאותם הנפשית של אנשים שהם אסירי תודה משופרת, הם בעלי שביעות רצון וקבלה עצמית, עד כדי כך שהם ישנים טוב יותר וסובלים פחות מלחץ ומדיכאון.

חג החנוכה שבפתח הוא הזדמנות נהדרת להכיר תודה ולהכניס אור לא רק לביתנו אלא גם לחיינו, אבל איך עושים זאת?

נזכרים בטוב שקיים בחיינו

למרות השינויים בחיינו אשר גובים מאתנו תשומת לב, חשוב מדי פעם להיזכר באופן מודע בכל הטוב שיש לנו. לשם כך ניתן לפנות זמן קבוע שבו עוצרים ונזכרים, למשל בכל ערב לפני השינה, בתחילת שבוע, חודש וכד’. לעתים די ברגע אחד קטן בו עולים לתודעה מספר מועט של דברים עליהם אנו אסירי תודה כדי שתחושתנו תשתפר. פעם בכמה זמן כדאי להעלות את הדברים ברשימה מפורטת, תתפלאו לגלות עד כמה תופתעו מהעוצמה ומהכמות..

משנים את נקודת המבט

ניתן לשפר את תחושת שביעות גם באמצעות שינוי או הרחבת נקודת המבט, אחת הטכניקות המוכרות לכך היא ההתמקדות בחצי הכוס המלאה. באופן דומה כדאי להרחיב את נקודת המבט מה שמאוד משחרר ועוזר לראות סיטואציות כפי שהן. ניתן לעשות זאת על ידי הסתכלות על התמונה המלאה, זו שכוללת אספקטים רב ממדיים על החיים ועל הסיטואציה, לטוב והרע. דרך אחת היא על ידי התבוננות מנקודת זמן אחרת, כאילו כבר עברו כמה שבועות, חודשים או שנים..

מקנאה ללמידה

השוואת עצמנו לאחרים ולהישגיהם גורמת לסבל מיותר, שהרי בני אדם שונים ונסיבות חייהם אחרות.
אם אין מנוס מהשוואות רצוי לעשותן באופן שיגרום לנו התפתחות וגדילה. למשל אם אנו חושקים במה שיש למישהו ואין לנו, עלינו להבין את התמונה המלאה ולחקור מה האחר עשה כדי להגיע לאן שהגיע, וכך במקום לקנא ולהיסגר בפניו, נפתח כלפיו ונלמד ממנו. נברר מה הוא עשה כדי להגיע למקום הזה בחייו? היכן השקיע? על מה הוא ויתר? מה המחיר שהיה עליו לשלם? מה הוא יכול לייעץ לנו? אם נעבור מקנאה ללמידה נוכל להיטיב עם עצמנו ומצבנו ולחוש הכרת תודה.

פשוט להיות בנוכחות ברגע הזה

בכל רגע נתון יש לכולנו אינספור מחשבות, סיפורים, פרשנויות כלפי העבר, ההווה והעתיד. אם נדע להשאיר את העבר במקומו, אם נאפשר לנו לחוות את חוסר הוודאות מהעתיד, נוכל להיות נוכחים בהווה ופתוחים לכל מה שקורה כרגע. השנה אנו מניחים את הציפיות על הכריות, ואת רצונותינו אודות כיצד הדברים צריכים להיות מזיזים הצידה, ופשוט מאפשרים לחיים להיות כפי שהם כרגע: מפתיעים, מרעננים ומרגשים. נוכחות ברגע הזה מקלה עלינו לזהות ולהרגיש את תחושת הכרת התודה כאשר זו מתעוררת בתוכנו.

לסיכום: החג הזה עושים אחרת ומכניסים את האור החיצוני פנימה, אל עבר התודעה המתבוננת, הלומדת המצמיחה ולא זו שרק מגיבה, כי כל אחד הוא אור קטן וכולנו אור איתן.

חג שמח!!

 

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.