הגשמת חלומות זה לא עניין של גיל

בשנים האחרונות החלה להתפתח בעולם וגם בישראל, תופעה חדשה. יותר ויותר אנשים נעזרים לאחר פרישתם לגמלאות במאמנים אישיים (קואצ’רס) במטרה להגשים חלום לא ממומש או מציאת דרך חדשה בחיים. על עוד הלהבה קיימת, הכל אפשרי.
ליאת גוטמן, פסיכולוגית יעוצית,
ומאמנת בכירה בחב’ תו”ת (תקשורת ותוצאות) ומטפלת משפחתית וזוגית.

לפני כשלוש שנים, פנה אלי אדם בן 67, שפרש לגמלאות לאחר שמילא שורה של תפקידי ניהול שונים. כששאלתי אותו מה ברצונו לעשות, הוא השיב “אני לא יודע מה אני רוצה לעשות כשאהיה גדול”. התחלנו לבדוק יחד מה הוא באמת רוצה לעשות. מה הן תשוקותיו, במה הוא תמיד חלם לעסוק אבל מסיבות כאלו או אחרות, טרם הגשים את החלום.

לאחר שתי פגישות ארוכות ושיחות מעמיקות אל תוך הנפש והנשמה, הוא סיפר כי למעשה, תמיד חלם לשמש כמדריך טיולים בחו”ל. “אם היה לי את האומץ, הייתי עושה את זה כבר לפני שנים רבות, אבל את יודעת שלעיתים החיים חזקים יותר מהרצונות שלנו וכך עברו להם החיים מבלי שהגשמתי את החלום הזה. כעת אני רוצה שתעזרי לי למצוא את האומץ להגשים את חלומי מבלי לחשוש מדבר..”.

וזה בדיוק מה שעשינו. יחד. הפכנו את החלום לתוכנית מעשית שהורכבה משלבים ברי יישום, אותם הוא החל לבצע כבר בבוקר למחרת. מיקדנו את המטרה, ליטשנו את הדרכים הטובות ביותר לגשת אליה. עבדנו על העזה וטיפלנו בחסמים השונים והתוצאה –  אתר אינטרנט שבאמצעותו משתף הלקוח את הגולשים, לא רק בידע העצום שהוא צבר במהלך השנים, אודות מקומות ואתרים ברחבי העולם, אלא שמפעם לפעם הוא אף מוביל קבוצות אל אותם אתרים בחו”ל. וכך, בגיל 68, כשנה לאחר פגישתנו הראשונה, מסתובב לו ידידי ברחבי העולם עם קבוצה הולכת וגדלה של חברים אותם הכיר באמצעות האתר שלו, מרביתם, אגב, בני גילו ויחד הם “קורעים” את העולם.

המונח אימון אישי (Coaching) חלחל אל העולם הפתוח מתוך עולם הספורט והוא נועד לצמצם את הפערים בין המצוי לרצוי ב”מגרשים” השונים, על פי בחירתו של כל “שחקן”. למאמן במשחק זה, כמו בכל משחק אחר, תפקיד מכריע. הוא מקבל לידיו שחקן או קבוצה עם יכולות מסוימות ומסייע להם ללטש אותן, עד שהם מגיעים אל הפסגה ומוציאים אל הפועל את היכולות הגבוהות ביותר שלהם. אם תהליך זה נכון ואפקטיבי לגבי מתאגרף, כדורגלן או שחיין, מדוע שלא יוכל להתאים גם לאדם המבקש להתאמן בחיים הפרטיים או העסקיים שלו? תהליך האימון מתמקד בעשייה ולא בדיבורים, הוא עוסק בהווה ובעתיד ולא בעבר והוא מתאים לכל אחד המבקש לשפר את חייו, לשנות את דרכו לקראת חיים טובים יותר, לשפר את הניהול העצמי שלו, להתמודד עם רגשות, לקבל החלטות נכונות וליצור את השינוי שיביא לתחושה של שלווה ומימוש עצמי.

האימון, כלומר התהליך בין הקואצ’ר והלקוח, מתקיים בשורה של מפגשים במהלכם יוצרים השניים דיאלוג ומעלים את רשימת היעדים של המתאמן בתחומי החיים השונים אותם מבקש המתאמן לשנות. במהלך האימון, המתאמן לומד לזהות את הגורמים החשובים בדרך להצלחה וגם את אלו העשויים להכשיל. המתאמן לומד לכוון למטרות גבוהות ונעלות יותר,  להשתחרר מאמונות מכשילות, מקבעונות מחשבתיים ולחרוג מגבולות שהיוו חלק בלתי נפרד מחייו. המתאמן לומד להגדיר ולמקד בעיות בצורה טובה יותר ובצורה זו, גם למקד את הפיתרון להן. תפקיד המאמן: להביא בהירות, מיקוד ויעילות ולהוביל ולהניע לחיים אותם רוצה המתאמן לקיים. תפקיד המתאמן:להתמיד, להיות מחויב לעצמו ולחייו העתידיים, להיות מוכן לחקור את הנחות היסוד שמעצבות את השקפת עולמו ולחולל הזדמנויות ואפשרויות חדשות לחיים מוגשמים.

אימון בגיל השלישי

ד’ עבד מרבית חייו בתפקיד ממשלתי. בגיל 65, פרש לגמלאות ומשך שלוש שנים ניסה את מזלו כיבואן עצמאי בתחום שנשק לעבודתו הקודמת. אך ישנו הבדל משמעותי בין להיות שכיר לבין ניהול עסק עצמאי. ולא מדובר רק בתלוש המשכורת בסוף החודש, באחזקת הרכב או בפנסיה. ההבדל הוא באופי ובתפיסת החיים. שכירים נהנים מתחושת בטחון ומהיכולת לתכנן דברים לטווח ארוך, אך הם חייבים להתייצב כל בוקר בעבודתם. פרנסתם של העצמאיים יציבה הרבה פחות אך הם אינם נדרשים להחתים כרטיס או לתת דין וחשבון לאיש מלבד עצמם ולקוחותיהם. לכל צד יש את הפלוס והמינוס שלו ואת זה הבין ד’ בדרך הקשה. הוא הגיע אלי בגיל 68 עם חיוניות, מרץ ורעב לחיים המשתווים לאלו של נער בן 20, אך עם תסכול עמוק. “משהו כאן לא עובד”, הוא סיפר לי כשנפגשנו לראשונה לפגישת התייעצות.

“35 שנים ניהלתי מחלקה גדולה של עשרות אנשים ומעט מאד אנשים בארץ הכירו את הענף שלי כמוני. אבל ברגע שיצאתי מהמערכת והתחלתי לעשות את זה בעצמי, זה לא התרומם ויש לי תחושה שזה קשור אלי ולא אל הידע המקצועי שלי..” והוא צדק מאד. אבל עצם העובדה שהוא זיהה את הבעיה בעצמו ופנה לקבלת עזרה, קידמה אותו הרבה יותר מאשר ציפה בתחילה.

לאחר כעשרה מפגשים איתי, במהלכם פירקנו לגורמים לא רק את מבנה הענף שבו הוא עוסק אלא גם את האישיות שלו וצורות חשיבתו, מצאנו את הכשלים ואת הבורות שהוא כרה לעצמו, מבלי אפילו להבחין בכך. אבל זה לא הסיפור. רק במהלך המפגש החמישי הבנו שנינו שאולי הוא מקצוען בתחומו אבל הוא מעולם לא ממש נהנה ממנו. לא בעבר ולא כיום. הגילוי הזה יצר אצלו משבר לא קטן, אבל הוא התגבר עליו מהר מאד. לפגישתנו הבאה הוא הגיע כשחיוך גדול נסוך על פניו. כיום הוא בן 70 ועוסק בתחום שמעולם לא עסק בו לפני כן – ייבוא של צעצועי ילדים. הוא אמנם רק בתחילת דרכו, אבל לדבריו, אין דבר שהוא נהנה ממנו יותר מאשר ישיבה עסקית במרפסת ביתו בת”א עם חמשת יועציו הטובים ביותר, נכדיו, הממלאים חלק פעיל בחברה.

אבל אימון הינו תחום רציני שאינו עוסק ברצונות ובגחמות. מאחורי תחום זה ניצבת אסכולה מבוססת הדוגלת בחשיבה חיובית, לפיה בכל אדם קיימים כוחות פנימיים ורזרבות שאינן מנוצלות. לאלה מצטרפים בגיל מבוגר, התנסויות החיים, המומחיות, הפרספקטיבה והידע הנאגרים במשך עשרות בשנים. המאמן מתלווה לאדם מנוסה זה בתהליך שיטתי, מובנה וממוקד של שדרוג איכות חייו, תוך בניית תוכנית פעולה לביטוי מרבי של היכולות הקיימות בו והשגת היעדים החשובים בחייו.

חלקם היחסי של בני הגיל השלישי בכלל האוכלוסייה הולך וגדל מיום ליום, בשל העלייה המתמדת בתוחלת החיים. החוצים את קו הגיל השלישי הם כיום בריאים יותר, מבוססים יותר כלכלית, מודעים יותר להנאות החיים ומוכנים להשקיע בעצמם יותר. הגיל השלישי הוא אולי הזמן המתאים ביותר לחיי הגשמה, שלווה, הנאה ושפע. גיל הפרישה הוא הזדמנות נדירה וחד פעמית להיות בן חורין. בגיל זה, אדם מתנער ממחויבויות רבות שליוו אותו כל חייו: מחויבויות לפרנסה, מחויבות לחינוך, מחויבות לילדים, מחויבות לצבירת נכסים, מחויבות להורים, מחויבות לסביבה, מחויבות לעבודה וכו’. בתקופה זו, מתעוררת הזכות האחת והיחידה שיכולה להביא אותו לסיפוק והגשמה – החירות לבחור. עכשיו, יותר מתמיד, אפשר לשים את הפוקוס עליכם עצמכם ולחיות מתוך שמחה. כשהוא משוחרר מהלחץ של טיפוס במעלה סולם ההצלחה, האדם הינו חופשי יותר לשאול את עצמו – “מה אני רוצה לעשות?”, “מי אני רוצה להיות?”, “מהי מטרת חיי?”. אין תקופה טובה יותר בחיים מאשר זו כדי להבין שחופש הבחירה הוא, למעשה, מקור הכוח והעוצמה. בגילאים אלו כבר אין צורך להוכיח דבר לאיש.

זוהי הזדמנות פז לתת מענה לצרכים, לדחפים, לתשוקות ולשליחות של כל אחד מאיתנו. הזדמנות לחוות “התחדשות” תוך מיצוי השאיפות, החלומות והמטרות האישיות. כיום, יותר מתמיד, יותר ויותר צעירים בני 60+  מגשימים את חלום טיול התרמילאים שלא עשו בצעירותם, עוסקים בפעילות שלא העזו לבחור בה בעבר או שלא היה להם זמן עבורה, כותבים ספר בתחום הקרוב לליבם, מפתחים תחביבים, עובדים על קשר משמעותי/מוצאים זוגיות, מקימים פרויקטים חדשים, מקדישים מזמנם לשיפור הכושר הגופני, מרחיבים את השכלתם, יוזמים פעילות משפחתית עשירה, הרחבת מעגל החברים, פיתוח אפשרויות הכנסה חדשות ועוד ועוד…

אין להתעלם מכך שהגיל טומן בחובו גם חוויות פחות רצויות ונחשקות. התקף לב ובעיות בריאותיות אחרות, הם אירועים ששכיחותם עולה בגיל השלישי.  זכות גדולה יש לי לפגוש אנשים רבים שבחרו “להפוך לימון ללימונדה” ולנצל גם אירועים לא רצויים כגון אלו למנוף עוצמתי. בסיטואציה כזו, אימון מציע לראות את התקופה הזו כ”התחלה” ולא כ”סוף”. זו הזדמנות שניתנה לאדם להיות מעורב יותר בחייו, לתקן, לבחור פלטפורמה לבנייה חדשה וקרקע לצמיחה והתפתחות אישית. אף פעם לא מאוחר מדי לתכנן את שארית החיים. נכחתי לא פעם, באנשים ש”שיפרו עמדות” בעקבות אירוע לב/מחלה והוסיפו חיים לשנים ולא רק שנים לחיים.

אימון אישי בשלב זה בחייך יכול לעשות עבורך את ההבדל:

התבוננ/י בחייכם ובערכים שמנחים אותך,

בחר/י אילו ערכים חשוב לך עוד לממש בחייך,

צור/צרי לעצמך מתוך כך מטרות שאת/ה רוצה להגשים. דווקא שלב זה של החיים יכול להיות זמן מתאים מתמיד

להגשים את כל אותם חלומות ומאוויים שבעומס השנים לא התפנית להגשים

לבחור לשנות או לשדרג מערכת יחסים.

לעשות משהו שתמיד רצית ואף פעם לא העזת.

מתאמנים בני הגיל השלישי יוצרים לעצמם אפיקים חדשים לחיים של משמעות, הגשמה ותרומה, ראיית עולם מעצימה ומקבלת של העבר והתמודדות אפקטיבית עם נסיבות חייהם.

לסיום, אני שמחה להדגיש כי מתרבים הגמלאים המאושרים שאני פוגשת: פעילים, מתמודדים עם אתגרים נפשיים ואינטלקטואליים ויכולים להם, הרואים בחייהם תקופה של לבלוב ופריחה, עשייה מבורכת וחיים איכותיים

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.