בעוד זמן לא רב, לאחר שיסתיימו הניסויים הקליניים, צפויים חולי הלב ומטופלים בסיכון ליטול כמוסה אחת ביום – במקום 5 תרופות שונות כיום

מאת: רועי שני

הסטטינים, אותן תרופות להפחתת כולסטרול, עשו מהפכה של ממש בטיפול במחלות הלב במאה ה-20, וכעת נראה כי גלולה חדשה ומהפכנית עומדת לעשות מהפכה דומה במאה ה-21.

מדובר ב"פוליפיל" (רב-גלולה), כמוסה המורכבת מחמש תרופות שונות, ועשויה להפחית באופן דרמטי את הסיכון ללקות בהתקף לב ובשבץ. ניסויים ראשונים ומוצלחים בה נערכו בהודו ופורסמו לאחרונה בכתב העת היוקרתי The Lancet.

הפוליפיל משלבת חמש תרופות שונות למחלות לב: שלושה חומרים מורידי לחץ דם, סטטין להורדת כולסטרול ואספירין לדילול הדם.

"הגלולה הניטלת רק פעם ביום הינה יכולה לצמצם את הסיכון למחלות לב ולשבץ בחצי" אומר החוקר ד"ר סאלים יוסוף מאוניברסיטת מקמאסטר בקנדה. "מאחר וכל רכיב של הפוליפיל ידוע כבעל 25% בהורדת הסיכון ללקות בהתקף לב ובשבץ, סביר כי השימוש בחמשת המרכיבים יצמצם את הסיכון בחצי לפחות" הוא מסביר.

היתרון הגדול של הגלולה החדשה הוא הגברה משמעותית של ההיענות לטיפול בקרב החולים: במקום ליטול עשרות גלולות שונות בשבוע, כל אחת מהן בזמנים שונים – אפשר פשוט לקחת כדור אחד ביום, שכבר מכיל את כל החומרים הדרושים.

"היתרון הגדול של הגלולה היומית טמון בפשטות השימוש", אומר מומחה הלב דר" גיימס שטיין מאוניברסיטת ויסקונסין. "ככל שהמטופל נוטל מספר רב יותר של תרופות – כך יורד הסיכוי כי הוא יתמיד בנטילתן" הוא אומר. "בנוסף, מחיר הפוליפיל הינו נמוך, כיוון שכל חמשת הרכיבים זמינים בצורתם הגנרית", הוא מוסיף.

יוסוף ועמיתיו בחנו את השפעת הפוליפיל על מעל ל-2,000 אנשים המוגדרים כבעלי סיכון כמו: השמנת יתר, יתר לחץ דם וכולסטרול גבוה. המשתתפים חולקו באקראי לקבוצה שקיבלה למשך שלושה חודשים את הפוליפיל, ולקבוצות נוספות אשר קיבלו רכיב אחד או שילוב של מספר רכיבים, אך לא את כולם.

בהשוואה לקבוצות שלא קיבלו מורידי לחץ דם, השימוש בפוליפיל הוריד את לחץ הדם הסיסטולי ב 7.4 נקודות, ואת הדיאסטולי ב 5.6 נקודות. כולסטרול LDL (הכולסטרול הרע) צנח ב 25% בקרב נוטלי הפוליפיל, וב 28% בקרב אלו שנטלו רק את הרכיב מוריד הכולסטרול.

"שיעור תופעות הלוואי של משתמשי הפוליפיל היה זהה לשיעור של כל אחת מהקבוצות האחרות, וזו הפתעה נעימה" אומר יוסוף.

למרות הפוטנציאל הטיפולי הטמון בגלולה החדשה, איגוד הלב האמריקאי (AHA)  מתריע כי הגלולה החדשה עלולה להיות מסוכנת. גלולה המכילה אספירין אולי תציל מהתקפי לב ושבץ, אך עלולה לגרום לנזקים כתוצאה מדימום. לפיכך, הגלולה עשויה שלא להתאים לכלל האוכלוסיה" מזהיר ד"ר רוברט בונואו, נשיא איגוד הלב האמריקאי.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

 


להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

תגובות סגורות.