מחקר חדש מעורר תקוות לטיפול טוב יותר בעתיד בנזקי התקף הלב. בינתיים, מומלץ להיעזר בשירותי טלרפואה, שיכולים להוריד משמעותית את הצורך באשפוז

מאת: איתי לביא

אי ספיקת לב היא אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר בעולם המערבי, שנגרמת, פעמים רבות, בעקבות התקף לב, שגורם לנזק לשריר הלב. במחקר בינלאומי חדש התמקדו חוקרים במולקולה בשם miR-21, והצליחו לגרום לעכברים עם אי ספיקת לב לעצור את התקדמות המחלה – ואפילו להתחיל בתהליכי ריפוי מחודשים של שריר הלב.

המחקר החדש הוא פרי מאמצן המשותף של שתי חברות ביוטכנולוגיה אמריקאיות – Alnylam Pharmaceuticals ו-Isis Pharmaceuticals, ובמסגרתו השתמשו החוקרים בחומר שחסם את מולקולת miR-21 אצל עכברים הסובלים מכשל לבבי.

החוקרים החליטו להתמקד באותה מולקולה, משום שידוע כיום כי היא עולה בשיעור של פי 5, בתאי שריר פגועים בלב. המולקולה נוכחת בתאים הפיברובלסטים – בדרך כלל הם מתפקדים כתאי תמיכה במבנה הלב, ובמקרה של נזק הם ממלאים תפקיד מפתח ביצירת צלקת, המחליפה את שריר הלב הפגום.

תוצאות המחקר העלו כי חסימת פעולת המולקולה אצל העכברים שסובלים מכשל לבבי, הצליחה לעצור את התקדמות המחלה, ואצל חלקם אפילו להפוך את המגמה, ולהתחיל תהליכי החלמה של שריר הלב.
“אנו רואים במחקר חדש זה מאורע מכונן בהתקדמות הטיפול במחלות לב, שיוכל להוביל לשלב חדש ברפואה”, אמר בהתרגשות קלינטיס קסטופולוס (Kleanthis Xanthopoulos), ראש צוות המחקר.
תוצאות המחקר והשיפור בתפקוד הלב אצל חלק מהעכברים נוטעים תקווה רבה בלב החוקרים בדרך לשלב הניסויים בבני אדם, שצפויים להתחיל בתוך מספר שנים.

עד כה, נזק לשריר הלב, כמו לרקמת המוח, נחשב לנזק בלתי הפיך, שניתן לטיפול סימפטומי בלבד. התרופות שניתנות היום אכן משפרות את תפקודי הלב ומגינות עליו מנזק עתידי במידה מסוימת – אך הטיפול היחידי כיום שיכול “לרפא” את המחלה באופן מוחלט היא השתלת לב חדש.

עם זאת, מחקרים רפואיים שנערכו בתחום הוכיחו כי שירותי טלרפואה (רפואה ובקרה מרחוק) המוצעים לחולי אי ספיקת לב, יכולים לקצר בכ-60% את כמות ימי האשפוז של חולים המחוברים למערכות כאלו – וכך לשפר את חייהם ואת בריאותם.
כך שבינתיים, עד שהמולקולה החדשה תגיע לשולחן הטיפולים, מומלץ להמשיך ולבצע מעקב צמוד אחר התפקודים הלבביים, ולהקפיד ליטול בזמן את התרופות שהרופא רשם.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.