מחקר ראשוני גילה כי השתלת מכשיר שנותן שוק חשמלי במקרה של דום לב – יעילה פחות אצל נשים. מומחים: אלו ממצאים ראשוניים.
דרושים מחקרי-המשך

מאת: רועי שני

מאמר סקירה חדש אשר התמקד ביעילות השימוש בדיפברילטור, מצביע על כך שהמכשיר פחות יעיל בטיפול בנשים הסובלות מאי ספיקת לב.

דפיברילטור הוא אביזר רפואי המשמש להחזרת פעימות הלב (בעיקר במקרים של דום לב), באמצעות מתן שוק חשמלי. קיימים דפיברילטורים חיצוניים (הנמצאים במקומות הומי אדם, באמבולנסים וכד’) ופנימיים (המושתלים בחזהו של המטופל).

המכשיר מאתר הפרעות בקצב הלב העלולות לגרום לדום לב, ובתגובה להן “יורה” שוק חשמלי, המשיב את קצב הלב לקדמותו – ומציל חיים.

המחקר החדש נערך על ידי חוקרים ממכון הלב של ביה”ח “פרובידנס” בקרוליינה הדרומית, בשיתוף המרכז הרפואי “סאות’פילד” במישיגן. החוקרים ביצעו מחקר סקירה (meta analysis) שבו עיבדו ושיקללו נתונים של 5 מחקרים קליניים שנערכו על השימוש בדפיברילטור.

כל המחקרים שנבחנו הראו כי המכשיר מקטין את הסבירות למוות פתאומי בקרב גברים הסובלים מאי ספיקת לב, ובעיות לבביות נוספות. אולם הניתוח הסטטיסטי שבוצע, גילה כי אין כל עדויות פוזיטיביות לפיהן מסייע המכשיר גם לנשים. ממצאי מחקר הסקירה פורסמו בכתב העת הרפואי “Archives of Internal Medicine”.

נוכח הממצאים החדשים מתריעים מספר מומחי לב כי יש להתייחס לתוצאות בספקנות מפני שהממצאים עלולים לשקף כשלים מתודולוגיים והטיות סטטיסטיות, שכן מתוך סך כולל של כ-4,700 משתתפים בניסויים הקליניים שנבחנו –רק כ-930 (או 19%, קצת פחות מחמישית) היו נשים. בנוסף, ציינו המומחים, כי הסבירות שנשים ימותו מדום לב נמוכה יותר מהסבירות של גברים.

פרופסור צ’ארלס סברדלוב מאוניברסיטת קליפורניה טוען כי יש לערוך מחקרים קליניים נוספים המתמקדים בנשים בכדי לאמת את תוצאות מחקר הסקירה הנוכחי, וציין כי אין זה נכון להתבסס כרגע על תוצאות המחקר, בהחלטה אם להשתיל דפיברילטורים לנשים או לא. “עלינו להבין מהן הסיבות שבגללן הדפיברילטור, לכאורה, יעיל פחות בטיפול בנשים”, הוא אומר.

במאמר מערכת אשר פורסם באותו גליון ושמתייחס למחקר הסקירה, כתבה פרופסור ריטה רדברג מאוניברסיטת קליפורניה, כי ממצאי המחקר הנ”ל מדגישים את הצורך לייצוג הולם יותר של נשים וקבוצות מיעוט נוספות במחקרים קליניים.

לדבריה, נוכחות גבוהה יותר של נשים במחקרים הספציפים שנבחנו היתה נחוצה ביותר- בעיקר נוכח העלות הגבוהה של המכשיר וכן בגלל הנטיה של נשים לסבול יותר מסיבוכים הקשורים לניתוח שתילת המכשיר. “חשוב שנדע את היתרונות בשימוש בדפיברילטור מושתל אצל נשים, במיוחד נוכח שיעור התחלואה והתמותה הידוע”, כותבת רדברג.

ד”ר אריק נ. פריסטובסקי, מומחה להשתלת מכשירים לבביים מאינדיאנפוליס, מסכם כי מניסיונו, הוא היה עד למקרים רבים של נשים אשר בגופן הושתל דפיברילטור והשוק החשמלי שהוא פלט בעת הפרעות הקצב הציל את חייהן.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.