מחקר חדש מגלה כי צריכה יומית מתונה של יין או בירה עשויה לצמצם במחצית את הסיכון למחלות לב בקרב גברים

מאת: רועי שני

סיבה מצויינת להרים כוסית: מחקר ספרדי עדכני מגלה כי שתיית בירה, יין או ליקר באופן מתון, מצמצמת את הסיכון למחלות לב אצל גברים בשיעור משמעותי של 51%.

“המחקר שלנו מאשש השערות של מחקרים קודמים רבים”, אומרת החוקרת ד”ר לרייץ אריולה מהרשות לבריאות הציבור בסן סבסטיאן. “המיוחד הוא שבמחקר זה הבדלנו בין אלו ששתו בעבר והפסיקו, לבין אלו שהתנזרו מהטיפה המרה במשך כל חייהם. הפרדה זו עזרה לנו להבין טוב יותר את הקשר בין אלכוהול למחלות לב”.

צוות המחקר גילה כי אלכוהול מיטיב גם עם לבבות הנשים, אולם הממצאים שהתגלו אינם מובהקים סטטיסטית. לטענתה, הממצאים החלשים נובעים ממספר מועט של משתתפות אשר פיתחו מחלות לב במהלך המחקר.

למרות הממצאים הקושרים בין בריאות הלב לבין צריכת אלכוהול, מזדרזת אריולה לצנן את ההתלהבות ומזהירה: “אינני ממליצה לאף אחד להתחיל לשתות, וזאת מפני שאלכוהול גורם ל-1.8 מיליון מקרי מוות בשנה. כשמדובר באנשים שבין כה שותים, אז אני ממליצה לצרוך כמות מתונה של אלכוהול, משולבת עם תפריט תזונתי בריא ופעילות גופנית”.

במסגרת המחקר בחנו החוקרים מידע רפואי של 15,630 גברים ושל 25,808 נשים אשר נבחרו כמדגם מתוך מאגר של למעלה מ-410,000 משתתפים אשר נוטלים חלק ב- European Prospective Investigation into Cancer (EPIC), הידוע כאחד המחקרים השאפתניים והמקיפים ביותר ושמתבצע ביוזמת האיחוד האירופי.

גיל המשתתפים נע בין 29 ל-69 שנים, וכולם נמצאו בתחילת המחקר בריאים וללא מחלות לב. החוקרים עקבו אחר בריאותם והרגלי צריכת האלכוהול שלהם למשך 10 שנים בממוצע. בפרק זמן זה תועדו 609 מקרים של משתתפים אשר לקו במחלות לב, מתוכם 481 גברים ו-128 נשים.

מממצאי המחקר עולה כי גברים ששותים מעט (כוס יין, בקבוק-בקבוק וחצי של בירה או חצי כוס משקה חריף ליום) נהנים מ-35% סיכון מופחת לפתח מחלות לב, גברים ששותים כמות מתונה (2 כוסות יין, 2-3 בקבוקי בירה או חצי כוס-כוס משקה חריף ליום) הציגו הפחתה של 51%, וגברים השותים הרבה (חמש ומעלה כוסות יין, שבעה או יותר בקבוקי בירה או כוס-כוס וחצי של משקה חריף) הציגו הפחתה של 50%-54% בסיכון.

בעוד שסוג המשקה האלכוהולי לא נמצא כגורם בעל השפעה על רמת הסיכון, נמצא כי רמת ההגנה של האלכוהול על הלב גבוהה יותר בקרב גברים ששותים כמות מתונה עד גבוהה של משקאות אלכוהוליים מגוונים- ולא רק יין.

לטענת האפידמיולוגית ד”ר קריסטי ריינולדס מהארגון הרפואי “קייזר פרמננטה” בקליפורניה, ממצאי המחקר הנוכחי מחזקים מחקרים רבים אחרים, אולם ריינולדס מדגישה כי צריכה גבוהה של אלכוהול גוררת אחריה סיכונים רבים.

לדבריה, מחקרים רבים הוכיחו שצריכת אלכוהול גבוהה הוכחה כגורמת לעליה בשכיחות מחלות ומוות. “לכן, ההשלכות של מחקר זה צריכות להיבחן בקפידה, וההמלצה לגבי צריכת אלכוהול היומית אמורה להיות מותאמת לכל אחד באופן אישי תוך שקלול הסיכונים מול התועלת של כל אחד”, היא מסבירה.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.