חדשות מדאיגות לצעירים:

הגיל שבו מופיעות מחלות הלב בעולם המערבי הולך ויורד – וכעת גם צעירים רבים
בשנות ה-20 וה-30 לחייהם נמצאים בסיכון, ועלולים ללקות במוות פתאומי כתוצאה מטרשת העורקים שתוביל להתקף לב – אם לא יקפידו על תזונה מאוזנת, פעילות גופנית ואורח חיים בריא.
מאת: עופר מאיר ושרון אשל

הנתונים המדאיגים הללו הוצגו בשבוע שעבר בקונגרס הקנדי השנתי של רפואת הלב שנערך בטורונטו, וגרמו לרופאים ששמעו אותם להכריז כי “זהו דגל אדום, ואם מגמה זו תימשך – אנחנו צפויים להיתקל בהתקפי לב בגילאים צעירים יותר ויותר”.

לפי המחקר, כמעט מחצית ממקרי המוות הפתאומיים במחוז קוויבק שבקנדה בקבוצת בני 40 ומטה, התרחשו כתוצאה מהפרעות לבביות. יותר ממחצית מאלו שמתו כתוצאה מבעיה לבבית סבלו ממחלת לב מוקדמת, ויכלו לערוך בדיקות מקדימות ולטפל בבעיה מבעוד מועד.

עורך המחקר, ד”ר דביט ארזמנדי (Dabit Arzamendi), עמית במכון הלב של מונטריאול, אמר, כי המחקר חשף קשר הדוק בין הצטברות של פלאק בעורקים – לבין שיעור הגידול במוות פתאומי אצל בני 40 ומטה. לדבריו, “הופתענו לגלות שזו הייתה סיבת המוות העיקרית אצל אנשים מעל לגילאי 20”.

פלאק הוא שכבה שומנית המצטברת על דפנות העורקים הכליליים המזינים את הלב, והיא תוצאה של מחלת טרשת העורקים (atherosclerosis), שעלולה לגרום להתקפי לב, שבץ מוחי ומחלות מסכנות חיים אחרות. הטרשת מתקדמת בקצב מהיר אצל אנשים שסובלים מיתר לחץ דם, עודף שומנים וכולסטרול בדם, עישון, רקע משפחתי, סוכרת והשמנת יתר.
“נדהמתי מכמות החולים הצעירים”
ד”ר ארזמנדי בן ה-31, במקור מברצלונה שבספרד, סיפר כי החל לחקור את הנושא, משום שהוא נדהם ממספרם הרב של החולים בני גילו, שהגיעו למרפאתו שבמונטריאול כדי לעבור צנתור.
“ניסיוני עם חולים בברצלונה היה שונה לגמרי”, הוא סיפר. “שם מעולם לא נתקלתי באנשים כה צעירים, שמגיעים למעבדה וזקוקים לטיפול קרדיולוגי התערבותי”.

בהמשך לאינטואיציה הפנימית שגירתה את סקרנותו, הוא החל לחקור את התחום, וקרא עשרות דו”חות של נתיחות פתולוגיות (ניתוחים שלאחר המוות) אצל חולים שמתו מוות פתאומי, שהוגדר כבלתי צפוי, והתרחש 24 שעות מתחילת התסמינים.

הממצאים שגילה תמכו בתחושות הבטן המוקדמות שלו: לאחר שהשמיט את מספר החולים שמתו מסיבות לא קרדיאליות – נותר ארזמנדי עם 90 חולים שמותם נגרם עקב סיבות לבביות.
מחקרו מצא שמוות מסיבות לבביות מסביר 46.5% מהמיתות הפתאומיות בקוויבק בקבוצת בני 40 ומטה. מתוכם, 50 אנשים, שמהווים 56%, סבלו מטרשת העורקים, ואילו היתר מתו ממום מולד בלב, חריגות והפרעות בקצב הלב.

“פגם בלב והפרעות בקצב הלב היו הסיבה העיקרית למוות בקורבנות הלב בני ה-20 ומטה – אך היצרות של העורקים נתגלתה כסיבה העיקרית הלבבית למות אנשים בגילאי 20-40”, הסביר החוקר.
דוברת איגוד הלב והשבץ הקנדי, ד”ר בת’ אברמסון ((Beth Abramson, אמרה כי המחקר הוא בבחינת “תמרור אזהרה מהבהב”. “זהו מצב טרגי”, הוסיפה, “משום שבמרבית גורמי הסיכון לטרשת עורקים ולמחלות לב ניתן לשלוט ולטפל – וכך למנוע מוות מוקדם ומיותר”.

הרופאים ממליצים למי שסובל מאחד מגורמי הסיכון למחלות לבביות (כמו השמנת יתר, עישון, רקע משפחתי וכד’) להיות במעקב שגרתי אצל קרדיולוג, ולערוך מדי פעם בדיקות דם (לבירור רמת הכולסטרול, הטריגליצרידים ויתר השומנים) ומבחן לב במאמץ (ארגמוטריה) – על פי תוצאות המחקר, כבר בשנות ה-20 וה-30 לחיים.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.