התקפי לב ומחלות כלי דם ממשיכים להיות ה”רוצח” הראשי של האנושות ? נשים מתות ממחלות לב יותר מגברים


מאת: שרון אשל ועופר מאיר

 מחלות לבביות ממשיכות לגבות את מספר הקורבנות הגדול ביותר מדי שנה: כך עולה מדו”ח עדכני של ארגון הבריאות העולמי (ה-WHO) על סיבות התמותה בעולם, שפורסם לפני ימים אחדים.

על פי הדו”ח, תמותה מסיבות קרדיאליות (כמו התקף לב, דום לב, אי ספיקת לב וכדומה) היא סיבת המוות הראשית בתבל, שגורמת לכמעט שליש (29%) ממקרי המוות ברחבי העולם. במקום השני נמצאות מחלות זיהומיות (16.2% ממקרי המוות), ואילו מוות כתוצאה ממחלת הסרטן “זוכה” למקום השלישי (12.6% ממקרי המוות).

מהדו”ח עולה כי נשים מתות יותר מסיבות לבביות מאשר גברים (31.5% לעומת 26.8%). מחבר המחקר, קולין מת’רס (Colin Mathers), הסביר כי הדבר נובע מכך שתוחלת החיים של נשים ארוכה יותר מזו של גברים. “ולמרות זאת”, הוסיף החוקר, “גברים חשופים יותר למחלות לב וכלי דם”.

בעוד שמחלות לב אחראיות למרבית מקרי התמותה בעולם המערבי ובמדינות העשירות, הסיבות המובילות למוות במדינות העניות הן דווקא דלקת ריאות, שלשול ונגיף האיידס.

146 עמודי הדו”ח שפירסם ה-WHO, מבוססים על נתונים והערכות שנאספו ב-112 מדינות, ומתייחסים לשנת 2004. החוקרים התבססו על נתונים מלפני 4 שנים, משום שהיא השנה האחרונה שבה ניתן היה להשיג נתונים בקנה מידה עולמי.

נתוני ארגון הבריאות העולמי מצביעים על כך ששלושת גורמי התמותה המובילים בעולם נותרו ללא שינוי עוד משנת 1990, אז החל הארגון לבצע לראשונה את הסקר הגלובלי.

בהשוואת נתוני הדו”ח הנוכחי למחקר הקודם של ארגון הבריאות העולמי משנת 2002, עולה כי שיעור המוות מבעיות הקשורות ללב נותר ללא שינוי, אך שיעור המוות ברחבי העולם ממחלות זיהומיות, דווקא פחת בכ-3% – מ-19.1% בשנת 2002.

כמו כן, הדו”ח חושף כי גברים באזורים רבים בעולם, במיוחד בני 60-15, נתונים בסיכון גבוה יותר למוות. הבדלים אלו ניכרים בעיקר באמריקה הלטינית, באיים הקריביים, במזרח-התיכון ובאזור מזרח אירופה. תורמת לכך העובדה שהם לעתים קרובות סובלים ממשקל עודף או שמנים מאוד, לא מבצעים מספיק פעילות גופנית, ואוכלים מזונות שומניים ומלוחים.

יתר סיבות המוות המובילות בעולם אחרי לב, מחלות זיהומיות וסרטן, הן: זיהומים נשימתיים כולל דלקת ריאות: 7.2%; מחלות של הנשימה כולל אסטמה ואלרגיות: 6.9%; תאונות וטביעות: 6.6%; בעיות בריאות בעוברים ובתינוקות שאך נולדו: 5.4%; מחלות במערכת העיכול: 3.5%; התאבדות, רצח ועימותים: 2.8%; הפרעות נוירופסיכיאטריות: 2.1%, סוכרת: 1.9%, והריון או בעיות הקשורות ללידה: 0.9%.

דו”ח של משרד הבריאות שפורסם לפני חודשים אחדים, גילה כי מחלת הסרטן דחקה את התמותה ממחלות לב מהמקום הראשון בישראל – זאת בזכות ירידה של 25% בשיעור התמותה מהתקפי לב. מומחים הסבירו כי הירידה בשיעור התמותה נובעת מאיכות הטיפול הרפואי בארץ.

3/11/2008

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.