האיחוד האירופי החליט בשבוע שעבר לקדם את שירותי הטלרפואה ביבשת ? בדברי ההסבר להחלטה, נאמר כי “טלרפואה לא רק חוסכת כסף ומקטינה עלויות – אלא פשוט מצילה חיים” . בקרוב אצלנו?

מאת: עופר מאיר

אם אתם מתגוררים באירופה, כנראה שתוכלו בקרוב להיוועץ עם הרופא שלכם באמצעות האינטרנט, או אפילו להיות אצלו במעקב שגרתי דרך הרשת או הטלפון. כך עולה מהצעת החלטה שאישר האיחוד האירופי בשבוע שעבר.

בדברי ההסבר להחלטה, קבעה ועדה מיוחדת שהאיחוד מינה בעניין, כי קידום שירותי טלרפואה (Telemedicine, רפואה מרחוק) יכול לחסוך למערכות הבריאות של המדינות השונות סכומי כסף ניכרים.

חברי הוועדה הדגישו, כי “טלרפואה לא רק חוסכת כסף ומקטינה עלויות – אלא פשוט מצילה חיים”. נתונים שהציגה הוועדה העלו, כי מעקב מרחוק באמצעים של טלרפואה אחרי חולי לב הצליח להפחית את שיעור התמותה של אותם חולים בכ-20%.

נציבת התקשורת ומערכות המידע של האיחוד האירופי, ויויאן רדינג (Viviane Reding), הכריזה על ההחלטה בנאום שנשאה בכנס הבינלאומי למערכות מידע בתחום הבריאות (World of Health IT conference), שנערך ביום שלישי האחרון בקופנהגן, דנמרק.

“במוקד ההחלטה”, אמרה הנציבה, “נמצאים החולים הכרוניים, ששירותי הטלרפואה יוכלו לאפשר להם להיות במעקב מקצועי קפדני אחר מצבם הבריאותי. האתגר הגדול שניצב בפנינו הוא להבטיח נגישות מקסימלית של כל תושבי היבשת לשירותים של טלרפואה מרחוק”.

נציבת הבריאות של האיחוד, אנדורלה וסילו (Androulla Vassilou), ציינה כי “הכלים המתקדמים שמעמידה כיום לרשותינו הטלרפואה, יכולים לשפר את איכות הטיפול הניתן למבוטחים, כמו גם את בטיחות הטיפול שניתן להם”.

בהחלטה עצמה, שאושרה בנציבות האיחוד בבריסל, בלגיה, נקבע כי יש לבדוק כיצד יישמר בסודיות המידע הרפואי של המבוטחים; לבצע סטנדרטיזציה (האחדה) של משטרים משפטיים שונים ביבשת – כך שניתן יהיה לבצע בפועל טלרפואה; ולפתור בעיות שונות ברמה הטכנולוגית.

טלרפואה הוא אחד התחומים המתפתחים והמתקדמים ביותר כיום בעולם הבריאות, וגם בישראל מדובר בתחום שהולך ומתפתח בקצב מואץ.

בין האפשרויות לאבחון מרחוק הניתנות היום לביצוע, ניתן למנות שידור אק”ג, נתוני לחץ דם ובדיקת מרקרים בדם לזיהוי אוטם שריר הלב. כל הנתונים והבדיקות ניתנים לשידור באמצעות הטלפון.

בחברת שחל, המובילה את תחום הניטור הרפואי הטלפוני בעולם, פותחו בנוסף למכשור הרפואי המוביל מסוגו בעולם, גם פרוטוקולים רפואיים המאפשרים אבחון וטיפול בבעיה הרפואית מרחוק, לצד אחסון מידע רציף על החולה ואפשרות להעבירו באופן מיידי, ממוחשב ומסודר, לרופא המטפל או לכל גורם רפואי אחר.

פרט לשחל, ניתן כיום למצוא “סנוניות ראשונות” של טלרפואה במקומות נוספים, כמו למשל בקופות החולים, המאפשרות לקבל תוצאות של בדיקות דם מהבית, באמצעות המחשב והאינטרנט.

 

9/11/2008

למחקר שפרסמה שחל בשנה האחרונה המוכיח כי טלרפואה מגדילה את סיכויי ההשרדות לאחר התקף לב לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.