קבוצת חוקרים מבית החולים “התקוה הטובה” שבעיר ברמינגהם שבבריטניה, פרסמה לאחרונה מאמר בירחון British Medical Journal בו נטען כי

אין אונות, הנחשבת כאחת האינדיקציות הטובות ביותר לקיומה של בעיה קרדיוואסקולארית יכולה אף לשמש כמקור אזהרה להתפתותה של מחלת לב קשה ואף התקף לב, אפילו שנתיים-שלוש שנים לפני הארוע עצמו.

מתוך מגזין פעימות און ליין דצמבר 2008

במאמר ציין ד”ר ג’פרי האקט, אורולוג מביה”ח “התקוה הטובה”, כי בלא מעט מקרים בהם הופנו אליו מטפלים שסבלו מאין אונות לאחר התקף לב, שמע מפי החולים כי החלו לסבול מבעיה של אין אונות כבר שנתיים עד שלוש שנים לפני הארוע הלבבי החריף – סממן אזהרה שעד לאחרונה מרבית הרופאים התעלמו ממנו. העובדה שאין אונות נגרמת בעיקר בשל מחלת עורקים, אינה חדשה לעולם הרפואי אך לדברי ד”ר האקט, מי שסובל ממנה מצוי בסיכון כמעט כפול לחלות גם במחלת לב. בנוסף על כך, בעיות זיקפה אצל גברים הסובלים מסוכרת סוג 2 , הוכחה אף כאינדיקציה טובה לקיומה של מחלה כלילית, אף יותר מאשר אינדיקטורים אחרים ומוכרים יותר כגון לחץ דם גבוהה או קולסטרול גבוהה. עד היום התייחסה הקהיליה הרפואית אל בעיית האין אונות תחת הכותרת “סגנון חיים” ולא דווקא כסממן אזהרה לקיומה או התפתחותה של סכנה בריאותית של ממש. ” לאור הממצאים האחרונים המחזקים כי קיים קשר ישיר בין אין אונות ובין מחלות לב, הרי שעל הרופאים ככלל ועל הקרדיולוגים בפרט לשים יתר תשומת לב לסוגיה כאשר היא מתעוררת, גם אם לא תמיד חשים בנח לשוחח עם החולה על נושא רגיש כמו זיקפה , ציין ד”ר האקט במאמר.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.