איך שורדים את החגים?

מאת: הילה יניב

 

 

תקופת החגים שבפתח מעלה תחושות רבות. זו תקופה של התחדשות, של התכנסות משפחתית, של התאווררות מהשגרה, אולם לצד שמחה והתחדשות, יש כאלה שעשויים לחוש גם רגשות נוספים, ודווקא בחגים להתעמת אל מול תחושת עצב, ריקנות ואף בדידות. יש כאלה שהמשפחתיות מחזקת אותם והם מצפים בקוצר רוח למפגשים המשפחתיים, האחרים זקוקים יותר למרחב האישי שלהם והחגים הינם קטליזטור לצפיפות ולעצבנות.

ויש את אלה שהמושג משפחתיות מעורר בהם כמיהה אינסופית למשפחה הגרעינית שפרסה כנפיה וגעגועים לילדים ולנכדים. להלן כמה רעיונות שיעזרו לכולם לעבור את החגים בשלום:

היערכו מראש
רשמו ביומן מהם ימי החג, ומהם הימים שמתוכם אתם מבלים עם המשפחה. בימים שנשארו פנויים, חשבו מה מתאים לכם לעשות, האם תרצו קצת חופש לעצמכם כדי להשלים ולקרוא איזה ספר, לכתוב מאמר, לתקן משהו בבית או אולי לתכנן משהו אחר ויוצא דופן. זה בדיוק הזמן לתאם עם החברים שמזמן לא יצא לכם לפגוש. התכנון המוקדם יאפשר לכם לשים במינון את עומס האינטראקציות או לחילופין לאפשר להקטין תחושת בדידות. קחו אחריות לגורלכם – ראו הוזהרתם!

עושים סדר בבית
החגים זה זמן מעולה לעשות סדר בבית. אין מעולה מיום כיפור לסידור כיפי של התמונות שהצטברו במחשב, ואולי אף איגודם לספרון דיגיטלי נחמד או לחילופין לסדר איזו מגירה עמוסה לעייפה, לזרוק דברים שלא צריך, לנקות איזו פינה ולפנות מקום. מומלץ אף לשלב את הסידור עם בילוי משפחתי, למשל הזמינו את הילדים שיבדקו את החפצים שלהם שעדיין צוברים מקום ואבק בבית, שיזרקו ויפנו, ועל הדרך בוודאי תעלו זיכרונות משותפים, ואיך היה פעם כשהייתם צעירים ויפים..

זמן להשלים עם חבר/חברה
החגים מסמלים תקופה של סליחות. לכל אחד מאתנו יש את אותו חבר שפעם היה איש סודנו, ואיכשהו, וכבר לא ממש ברור למה ואיך, חלה איזושהי התרחקות ברבות השנים. בדיוק בשביל זה הומצא הפייסבוק, אשר בעזרתו כל כך קל לאתר חברים כאלה. גם אם לא תחזרו להיות בקשר כמו פעם, תהיו בטוחים שאם תשלחו להם איחולים לשנה טובה, איזו מחשבה נעימה, או סתם תעשו לייק על תמונה, מיד תיכנס לליבם אנרגיה של פיוס. אנרגיה אשר פותחת את ערוץ הלב, וכשהלב נפתח הנשמה שמחה יותר.

בנו לוח חזון ובו מטרות לשנה החדשה
מכירים את המשפט מחשבה יוצרת מציאות? למחשבה יש אנרגיה בעלת השפעה מכרעת. נצלו את האתנחתא הזו, דקה לפני שהשנה מתחילה וקחו אותה כהזדמנות לחשוב ולהגדיר מה אתם רוצים שיקרה לכם השנה. ערכו רשימת חלומות ושאיפות ועצבו אותם על גבי לוח חזון שיעמוד מולכם במיקום בולט, כך שתראו אותו בצמתים של העשייה היום יומית שלכם. אם תעשו כך, סיכוי גבוה שהחזון יתגשם. לוח החזון יכול להיות עשוי מאיורים, מתמונות שגזרתם, מבדים, צבעים וטקסטורות או מכל דבר שנותן לכם השראה. למשל, רוצים השנה ליסוע לחו”ל? גזרו את התמונה של היעד אליו אתם רוצים להגיע והדביקו על גבי לוח החזון. הלוח עצמו יכול להיות עשוי מכל חומר, מסגרת של תמונה, ממגנט, או ניתן להשתמש ישירות בקיר ולתלות עליו את האייטמים.

לסיכום: נצלו את תקופת החגים כהזדמנות מופלאה לשינוי, לגדילה והתפתחות. שהרי לכולנו יש איזה חלום קטן שמבקש להתגשם, אז למה לא השנה?

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.