חדשות רעות לנשאי HIV וחולי איידס: לתסמונת הכשל החיסוני הנרכש יש גם השפעה לבבית

מאת: רועי שני

מחקר חדש חושף כי הסיכון של נשאי נגיף ה-HIV ללקות במחלות לב וכלי דם זהה לזה של הסוכרתיים.
חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה (UC) גילו כי הסיכון של נשאי HIV ללקות בטרשת עורקים (מחלה בה רובד שומני המתקבע על דפנות כלי הדם וגורם להתקשותם והתעבותם) זהה לסיכון של חולי סוכרת ומעשנים לפתח את המחלה.
לדברי החוקר הראשי, פרופסור קארל גרונפלד, רופאים מסווגים את המטופלים בהתאם לרמת הסיכון שלהם לפתח טרשת עורקים, ומחלקים אותם לשלוש קבוצות סיכון: נמוכה, בינונית וגבוהה.
תרופות המורידות את רמת הליפידים (סוג של שומן) בדם מותוות למטופלים מקבוצת הסיכון הגבוהה, בעוד שהתווית הטיפול למטופלים מקבוצת הסיכון הבינונית תלויה אך ורק בשיקול הדעת של הרופא המטפל.
“מכיוון ש HIV גורם לסיכון לפתח טרשת עורקים דומה כשל סוכרת, אנו ממליצים כי נשאי HIV מקבוצת הסיכון הבינונית יטופלו באותו אופן בו מטופלים חולים מקבוצת הסיכון הגבוהה” אומר גרונפלד.
במסגרת המחקר, שתוצאותיו פורסמו במהדורה המקוונת של כתב העת AIDS, נבחנו 433 נשאי HIV ו-5749 משתתפים שאינם נושאים את נגיף ה- HIVכקבוצת ביקורת.
החוקרים מדדו את עובי דפנות העורקים של המשתתפים באמצעות אולטרסאונד, שיטת מדידה מקובלת במקרים של טרשת נפוצה ומחלות לב.
לאחר תיקנון התוצאות לפי קריטריונים של גיל, מגדר ומוצא, וכן שקלול משתנים פיזיולוגים כגון לחץ דם, רמות כולסטרול, סוכרתיות ועישון, גילו החוקרים כי נגיף ה- HIV קשור לטרשת עורקים בדיוק באותו סדר גודל בו הסוכרת קשורה למחלה זו. “מסיבה לא ידועה האפקט מובהק יותר בקרב נשים “, מוסיף גרונפלד.
למרות שבמחקר לא נבדקו הסיבות לקשר של HIV בגרימת טרשת עורקים, גרונפלד מציין כי ידוע שדלקתיות קשורה להתפתחות טרשת עורקים, ונשאות של HIV מלווה בהגברת הדלקתיות בגוף.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.