שני מחקרים חדשים ניסו לעשות סדר בתחום שנוי במחלוקת: מהו התומכן שהכי טוב להשתיל בעורקים בזמן צנתור – קפיץ מתכתי רגיל או מצופה תרופה?

מאת: רועי שני

הסטנטים (“תומכונים”) שמושתלים בעורקים הכליליים חוללו בשעתו מהפכה גדולה בקרדיולוגיה. כאשר הגיע ה”דור החדש” שלהם – סטנטים מצופים תרופה, המשתחררת באיטיות וגורמת לעורק להישאר פתוח, היה נדמה שהגיע לציון גואל.

אולם במשך הזמן ועם הצטברות הנסיון הקליני, התברר שלא כל הנוצץ זהב, וכי לסטנטים המצופים יש סיכונים ייחודיים משלהם.

שני מחקרים טריים בדקו את הנושא, והם קובעים כי הסיכון ללקות בהתקפי לב קטלניים זהה לאחר שימוש בסטנטים מצופים בתרופה או בסטנטים שאינם מצופים, אך השימוש בסטנט המצופה מונע חסימה חוזרת של כלי הדם ביעילות גבוהה יותר.

המחקר הראשון, שנערך באוניברסיטת אופסלה שבשבדיה (Uppsala University), וממצאיו התפרסמו לאחרונה בכתב העת הרפואי החשוב New England Journal of Medicine, שולל ממצאי מחקר קודם לפיו הסטנט המצופה מסוכן יותר מהסטנט הרגיל.

במסגרת המחקר נבדקו 47,967 מקרים של השתלות סטנטים בין השנים 2003-2006. לדברי החוקר הראשי,  פרופ’ סטפן ק. ג’יימס (Stefan K. James), לא נמצא הבדל בסיכון ללקות בהתקפי לב קטלניים בין מטופלים שטופלו בסטנט מצופה לבין מטופלים שטופלו בסטנט רגיל.

“יחד עם זאת”, הוסיף החוקר, “למרות שהם זהים בחישוב הסיכון לאוטם לב קטלני, נמצא הבדל בין שני סוגי התומכונים בתחום אחר – הסיכון ללקות בחסימה חוזרת. בקרב אלו שטופלו בסטנט רגיל עומד הסיכון לכך על 4.7%, ואילו אצל מי שזכה לסטנט מצופה, הסיכון לחסימה חוזרת יורד מעט לרמה של 3%”.

המחקר השני פורסם אף הוא ב-New England. הוא נערך על ידי חברת Boston Scientific המשווקת סטנטים מצופים, ובו נבחנו 3,006 מקרים של השתלות סטנטים משני הסוגים.

באופן דומה למחקר השוודי, גם במחקר זה הסתבר כי הסטנטים המצופים מפחיתים באופן מובהק סטטיסטית את הסיכוי לחסימה חוזרת של כלי הדם לאחר הצנתור, וכי שיעור מקרי מוות לאחר שנה מהצנתור הינו זהה בין שתי הקבוצות ועומד על 3.5%.

לדברי פרופסור גרג ו. סטון מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת קולומביה בארה”ב, שיעור המוות הזהה אינו מהווה הפתעה, מכיוון שהפרוצדורה הניתוחית שבוצעה במסגרת המחקרים הייתה פתיחה של עורקים שנחסמו לאחר התקפי לב.

“הגורם שאחראי על מקרי המוות הוא הישנות התקפי הלב, ואנו לא מצפים מהסטנטים עצמם להציל את חיי המטופלים”, הוא מסכם.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.