מגפת ההשמנה העולמית לא פסחה גם על הפסיפיק.
מחקר חדש מגלה עד כמה זה מסוכן לאכול הרבה ולא להתעמל, אפילו בגילאי הילדות

מאת: רועי שני

מחקר חדש, שממצאיו פורסמו בכתב העת הרפואי Medical Journal of Australia, מגלה כי כמעט 30% משכבת הילדים האוסטרליים בני 14 נמצאים בסיכון מוגבר ללקות במחלות לב, סוכרת מסוג-2 ושבץ.

“מצאנו כי 29% מהילדים עד גיל 14 נמצאים בסיכון מסויים ללקות בעתיד בהשמנת יתר, מחלות לב וסוכרת” אומר החוקר ד”ר ריי צ’י הונג מאוניברסיטת אוסטרליה המערבית.

באותו גליון של כתב העת פורסם גם תוצאות של מחקר סקר עדכני הבחן את משקלם וגובהם של ילדי אוסטרליה. מממצאי הסקר עולה כי אחוז הבנים בני 7-15 הסובלים מהשמנת יתר קפץ מ11% בשנת 1985 ל-23.7% בשנת 2007, ושיעור הבנות כמעט והכפיל את עצמו גם כן, ו25.8% מהבנות בגילאי 7-15 סבלו בשנת 2007 מהשמנת יתר.

מחקר זה תומך בממצאי מחקר קודם שהתפרסם זה מכבר בכתב העת Journal of Pediatrics, ולפיו בנות בגילאי 9 עד 12 שסובלות מעודף משקל (אינדקס מסת גוף של 25-30) נמצאות בסיכון מוגבר לפתח סיבוכי השמנה קשים (כמו בעיות לב וכלי דם) – בהשוואה לנערות בוגרות יותר.

עורך מחקר זה, ד”ר דאגלס תומפסון מהמכון למחקר רפואי בבולטימור טען עם הפרסום כי בנות שסבלו מעודף משקל בזמן הילדות, העלו את הסיכון שלהן לסבול מהשמנה בבגרות המוקדמת פי 11 עד 30.

נתונים אלו מדאיגים במיוחד אם מכניסים למשוואה ממצאי מחקר נוסף אשר נערך ביוזמת האיחוד האירופי, ולפיו שיעור השמנת היתר בקרב ילדים ברחבי העולם צפוי לעלות בשיעור חד עד סוף העשור הנוכחי, ומספר הצעירים שיסבלו מעודף משקל במדינות האיחוד האירופי צפוי להגיע עד שנת 2010 לכ-26 מיליון.

גם בישראל שיעור הילדים ובני הנוער שסובלים מהשמנת יתר נמצא בעלייה ניכרת בשנים האחרונות. מומחים מתריעים כי שיעור התקפי הלב ומחלות כלי הדם בקרבם עלולים לזנק עם הגיעם לבגרות.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.