מחקר חדש מוכיח עד כמה חשוב למי שסובל מבעיות לב ליטול כמוסות של אומגה-3, ומסביר מדוע הוא צפוי ליהנות מבריאות טובה יותר, בהשוואה למי שלא צורך את חומצת שומן הדגים

מאת: רועי שני

צריכה סדירה של חומצת השומן אומגה-3 צפויה להאריך את חייהם של חולי לב ולשפר את בריאותם: כך מגלה מחקר אמריקאי חדש.
על פי המחקר, נוכחות אומגה-3 בגוף מצליחה להאט את תהליך הזדקנות התאים של חולי לב. במילים אחרות: חולי לב שנהנים מרמות גבוהות של אומגה-3 בדמם צפויים לחיות יותר שנים ובבריאות טובה יותר, בהשוואה לחבריהם חולי הלב, שאינם צורכים דגי מעמקים המכילים את חומצות השומן החיוניות או נוטלים כמוסות של אומגה-3.

ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת המדעי JAMA -Journal of the American Medical Association , והם מסבירים מדוע חולי לב הצורכים כמות גדולה של אומגה-3 חיים יותר ונהנים מבריאות משופרת, בהשוואה לחבריהם שאינם צורכים את חומצת שומן הדגים.
“גילינו השפעה חדשה של חומצת השומן אומגה-3, והיא מעכבת את תהליך ההתבגרות הביולוגית של התאים אצל חולים במחלות לב כליליות”, אומר החוקר הראשי, ד”ר ראמין פרזנה-פר מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו (UCSF).

במסגרת המחקר בחנו פרזנה-פר וצוותו 608 מטופלים הסובלים ממחלות לב ועקבו אחר בריאותם הלבבית והישרדותם במשך 6 שנים בממוצע. המשתתפים נתבקשו לתת דגימת דם בתחילת המחקר, בה הוערכה רמת האומגה-3 שהיתה בדמם. במקביל בחנו החוקרים גם את אורך הכרומוזומים בדנ”א של המשתתפים.
בכל תא בגופינו קיים עותק של כל הכרומוזומים ולכל כרומוזום יש שני קצוות המכונים “טלומרים”. המרחק בין הטלומרים מהווה אינדיקציה לאורך חיי התאים, מכיוון שככל שהתא מתבגר – כך מתקצרים הכרומוזומים, ואילו הטלומרים מתקרבים זה לזה.

במחקר קודם אשר ערכו ד”ר פרזנה-פר וצוותו הם גילו כי המרחק בין הטלומרים מהווה סמן משמעותי לניבוי מוות ומחלות לב. “גילינו כי ככל שהמרחק בין הטלומרים קצר יותר כך גדל הסיכון למקרי מוות”, הסביר החוקר.
במהלך המחקר הנוכחי מצאו החוקרים כי ככל שרמת האומגה-3 גבוהה יותר – כך מתעכבת ההתקרבות בין הטלומרים, ולכן גם התבגרות ומות התאים המרכיבים את מערכת הלב וכלי הדם מתרחשים בקצב איטי יותר.

לדברי ד”ר פרזנה-פר, אין למדע כרגע תשובות על כל השאלות, ועדין יש לחקור כיצד חומצת שומן מסוג אומגה-3 משפיעה על אורך הכרומוזומים ועל אורך החיים הכללי של האדם.
ידוע כי גורמים נוספים משפיעים גם הם על קיצור המרחק בין הטלומרים בתאי הגוף, כמו: דלקתיות, השמנת יתר, חמצון, מתח נפשי וחוסר פעילות גופנית. לדברי החוקר, כנראה שלרשימת גורמים אלו נוסף גורם חדש והוא רמת חומצת השומן מסוג אומגה-3.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.